— Накладення джгутів.
Накладення кровоспинних штатних та імпровізованих джгутів.
В сучасну тактичну аптечку IFAK входить так званий C.A.T. турнікет (Combat Application Tourniquet) виробництва США або його китайські та тепер вже і українські аналоги (наприклад, турнікет СІЧ).
На даному етапі далеко не всі підрозділи збройних сил забезпечені аптечками IFAK або принаймні C.A.T. турнікетами. Тому цілком вірогідно, що вам доведеться мати справу з гумовим кровоспинним джгутом Есмарха-Лангенбека.
C.A.T. турнікет має значні переваги у порівнянні з джгутом Есмарха, тому що є більш зручним у використанні та при цьому менш небезпечним. C.A.T. турнікет може більш швидко та надійно накладатися, накладатися самостійно в т.ч. однією рукою, може послаблятися та знову затягуватися, може накладатися, як на одяг так і на голе тіло, при однаковій тривалості накладення викликає менші побічні ушкодження м’яких тканин в зоні розташування, не рветься при затягуванні, не псується при зберіганні.
Кожному бійцю бажано мати 2 джгути (турнікети) – один в аптечці, інший — на амуніції, у однаковому місці, визначеному для всіх бійців підрозділу. Це дуже важливо, так як в умовах обстрілу на пошук прихованого турнікету може піти дорогоцінний час, а сам процес пошуку може наразити на небезпеку і пораненого, і рятувальника. Тому дуже важливо, щоби командир та керівник медичної служби підрозділу добилися від бійців дотримання умови щодо однотипного розташування на амуніції джгута, а також і самої аптечки.
Загальні правила накладення джгутів.
-
Джгут накладається тільки в разі крайньої необхідності у таких випадках, коли існує реальна загроза життю постраждалого від значної крововтрати з ран кінцівок.
-
Джгут накладається на 2-3 дюйми або 5-8 (до 10) см вище місця поранення на плече, передпліччя, стегно або гомілку. Наявність двох кісток на передпліччі та гомілці не є перешкодою для зупинки кровотечі джгутом.
-
В умовах обстрілу, якщо локалізація місця поранення точно не відома, припускається накладати джгут максимально високо на кінцівках — верхня третина стегна або плеча (чотири точки). При цьому, за першої нагоди, місце розташування кровоспинного джгута, необхідність його застосування потрібно обов’язково перевіряти — в разі можливості застосовувати інші методи зупинки кровотечі. В разі необхідності накласти джгут на 5-10 см вище рани, після чого накладений в зоні обстрілу джгут зняти.
-
Переконайтеся, що джгут не накладається на суглоб, на місце перелому кістки. Намагайтеся не накладати джгут у середній третині плеча та в області підколінної ямки — тут більш вірогідне ушкодження нервів.
-
При правильно накладеному джгуті кровотеча припиняється і дистальний пульс (на зап’ястку на руці або знизу-позаду внутрішньої лодижки на нозі) не виявляється. Кінцівка не має набрякати та набувати синюшного відтінку.
-
Якщо кровотеча зупинилася, проте ви все ще відчуваєте пульс, не затягуйте джгут сильніше, а накладіть другий над першим, щоб зменшити ушкодження м’язів та нервів. Також використовуйте додатковий джгут, якщо з часом кровотеча відновилася.
-
Не закривайте джгут пов’язками, одягом!
-
Запишіть час накладення джгута на ньому чи на видимій частині тіла пораненого. Перед часом напишіть велику літеру „Т” (турнікет, time), яка є сигналом персоналу, що пораненому накладено джгут.
-
Стежте за пораненими – часто вони намагаються послабити джгути, які викликають дуже сильний біль. Введіть знеболювальне.
-
В більшості випадків відносно безпечним є накладення джгута протягом двох годин. Треба прагнути до того, щоби протягом цього часу кровотеча була зупинена іншими методами, або щоби поранений був евакуйований до хірургічного відділення. Якщо це не можливо, спробуйте послабити джгут на 30 секунд і оцініть стан пацієнта. Якщо змін з боку притомності, дихання, пульсу, вигляду шкіри немає, повторіть цей маневр тричі.
-
Якщо кровоспинний джгут знаходився на місці накладення більше 6 годин, не робіть спроб його зняти! Зняття джгута після шести годин з моменту його накладення має бути виконане медичними працівниками.
-
Багато тренуйтеся у накладенні джгута однією, обома руками, на різні кінцівки, в різних положеннях, в тому числі лежачи, собі, товаришу. Тренуйтеся на швидкість, намагайтеся укластися в 15-20 секунд.
Накладання Джгута Есмарха
1) За можливості підніміть пошкоджену кінцівку, для того, щоб викликати відтік венозної крові. Визначте місце накладення джгута (5-10 см вище рани або у верхній точці кінцівки, якщо ви знаходитесь в зоні обстрілу і точна локалізвція кровотечі не виявлена).
2) Підкладіть під місце накладення джгута матерію або край одягу. Категорично забороняється накладення джгута Есмарха безпосередньо на шкіру людини,
3) Розтягніть джгут Есмарха і виконайте дуже тугий перехресний перший тур навколо кінцівки. Саме цей перший тур повинен зупинити кровотечу.
4) Подальші тури виконуйте з меншим натягом тим кінцем джгута, яким ви зробили перехрест. Не можна перехрещувати подальші тури, щоби між ними не защемити складку шкіри, що може призвести до її некрозу.
5) Зробіть таким чином 3-4 тури. Зафіксуйте джгут.
6) Запишіть час його накладення.
!! Джгут Есмарха дуже легко і швидко псується під дією погодних умов та від зберігання в розтягнутому стані. Тому джгут, що був накручений на приклад автомату, не врятує від кровотечі, так як він розірветься в момент спроби його використання.
Накладання C.A.T. турнікету
Тактичний кровоспинний джгут (C.A.T. турнікет), зображений на малюнку 7-2, показаний в конфігурації для накладення його однією рукою. C.A.T. ТУРНІКЕТ поставляється в цій конфігурації і вона є рекомендованою при зберіганні джгута.
! Запам’ятайте назви частин джгута
Малюнок 7-2. Тактичний кровоспинний джгут (C.A.T. турнікет).
а. Накладення джгута однією рукою. Джгут накладається однією рукою, як правило, коли його накладають в порядку самодопомоги на верхню кінцівку (плече або передпліччя). (Малюнок 7-3)
(1) Вийміть C.A.T. ТУРНІКЕТ з сумки або з амуніції.
(2) Просуньте постраждалу кінцівку через петлю, яку утворює стрічка джгута (малюнок 7-3А).
(3) Розташуйте C.A.T. ТУРНІКЕТ так, щоб стрічка джгута була на 5-10 см вище місця поранення. Для зручності і швидкості накладення намагайтеся, щоби платформа з важелем розташовувалася зверху кінцівки, а вільний кінець стрічки спрямовувався в напрямку тіла пораненого.В умовах обстрілу, якщо локалізація місця поранення точно не відома, припускається накладати джгут максимально високо на кінцівках — верхня третина стегна або плеча (чотири точки).
Малюнок 7-3. Накладення C.A.T. турнікету однією рукою.
(4) Затягніть стрічку туго і міцно зафіксуйте її за допомогою липучки на зворотному боці (малюнок 7-3В).
(5) Обмотайте стрічку джгута навколо кінцівки (малюнок 7-3С). Обмотуйте стрічку джгута тільки до місця розташування затиску для блокування важеля.
(6) Поверніть важіль для того, щоб затягнути стрічку джгута (малюнок 7-3D). Продовжуйте затягувати до тих пір, поки яскраво-червона артеріальна кровотеча не припиниться і не пропаде дистальний пульс. Більш темна венозна кровотеча може тривати деякий час. Як правило, достатньо не більше трьох півобертів важелю.
(7) Вставте важіль в затиск, що блокує його і не дозволяє джгуту послабитися (малюнок 7-3 Е).
(8) Перевірте і переконайтеся, що артеріальна кровотеча не почалася знову і що дистальний пульс відсутній. Якщо артеріальна кровотеча відновилася або прощупується дистальний пульс, дістаньте важіль із затиску, затягуйте стрічку джгута до тих пір, поки кровотеча та / або пульс не зупиняться, а потім вставте важіль у затискач.
(9) Обмотайте кінець стрічки поверх важеля, протягніть її в затиск і оберніть повністю навколо кінцівки (малюнок 7-3F).
(10) Зафіксуйте важіль і стрічку джгута за допомогою фіксуючої стрічки. Запишіть незмивним маркером час накладення джгута. Тепер C.A.T. ТУРНІКЕТ накладено належним чином і поранений готовий до транспортування. Якщо пораненого не транспортують відразу, періодично перевіряйте стан джгута.
b. Накладення джгута двома руками. Накладення джгуту обома руками виконується при взаємодопомозі, а при самодопомозі використовується при пораненнях нижніх кінцівок, коли потрібен більший тиск для зупинки кровотечі. Накладення джгута обома руками завжди використовується при накладенні джгуту на стегно пораненого.
Дворучне накладення джгуту використовується також, якщо стрічка джгуту забруднилася в зв’язку з тим, що карабін пряжки фіксує стрічку на місці і допомагає запобігти її ослабленню під час транспортування.
ПРИМІТКА: Карабінна пряжка C.A.T. турнікет використовується при дворучному накладенні і зазвичай не використовується при одноручному накладенні джгуту.
(1) Вийміть C.A.T. турнікет з сумки або зніміть з амуніції.
(2) Обмотайте стрічку джгута навколо кінцівки потерпілого так, щоб стрічка знаходилася на два дюйми (5-10 см) вище місця поранення. Для зручності і швидкості накладення намагайтеся, щоби платформа з важелем розташовувалася зверху кінцівки, а вільний кінець стрічки спрямовувався в напрямку тіла або іншої ноги пораненого. В умовах обстрілу, якщо локалізація місця поранення точно не відома, припускається накладати джгут максимально високо на кінцівках — верхня третина стегна або плеча (чотири точки).
(3) Просуньте червоний кінчик стрічки джгута через внутрішній проріз карабінної пряжки (малюнок 7-4А) і туго затягніть стрічку джгута.
(4) Просуньте червоний кінчик стрічки джгута через зовнішній проріз карабінної пряжки (малюнок 7-4В). Карабінна пряжка зафіксує джгут на місці.
Малюнок 7-4. Накладення джгуту двома руками.
(5) Затягніть стрічку дуже туго і міцно зафіксуйте її за допомогою липучки на зворотному боці (малюнок 7-4С).
ПРИМІТКА: Коли стрічка джгута затягнута і зафіксована, не більше трьох пальців може пройти між стрічкою і кінцівкою.
(6) Поверніть важіль двома руками для того, щоб затягнути стрічку джгута (малюнок 7-4D). Продовжуйте затягувати до тих пір, поки яскраво-червона артеріальна кровотеча не припиниться і не пропаде дистальний пульс. Більш темна венозна кровотеча може тривати деякий час. Як правило, достатньо не більше трьох півобертів важелю.
(7) Вставте важіль в затиск, що блокує його і не дозволяє жгуту послабитися (малюнок 7-4 Е).
(8) Перевірте і переконайтеся, що артеріальна кровотеча не почалася знову і що дистальний пульс відсутній.
(а) Якщо артеріальна кровотеча відновилася або прощупується дистальний пульс, накладіть другий джгут близько до першого.
(b) Наклавши другий джгут, зробіть огляд і переконайтеся, що артеріальна кровотеча зупинена і дистальний пульс відсутній. Не знімайте перший джгут.
(с) Якщо накладення другого джгута не призвело до зупинки артеріального кровотечі, транспортуйте пораненого якомога швидше.
(9) Зафіксуйте важіль і стрічку джгута за допомогою фіксуючої стрічки. Запишіть незмивним маркером час накладення джгута. Тепер C.A.T. ТУРНІКЕТ накладено належним чином і поранений готовий до транспортування. Якщо пораненого не транспортують відразу, періодично перевіряйте стан джгута.
!! Дуже важливо мати в аптечці незмивний маркер. Рекомендації писати час кров’ю на чолі пораненого не надійні, так як подібні написи легко втратити (піт, дощ, витирання та ін.)
!!! Викладені тут рекомендації є базовими при підготовці бійців–рятувальників. На практичних заняттях інструктори з тактичної медицини можуть навчити вас багатьом нюансам та методам накладення джгутів в різних ситуаціях. Прислухайтесь та навчайтеся — це може зрештою врятувати комусь життя.
Співвідношення ризику і користі: не відмовляйтеся від накладання джгута, дбаючи про збереження кінцівки, оскільки в результаті можна втратити життя!
с. Зберігання C.A.T. турнікету. (Малюнок 7-5).
Виконайте наступні процедури, якщо вам необхідно зберігати не упакований кровоспинний джгут.
(1) Просуньте червоний кінчик стрічки джгута через внутрішній проріз карабінної пряжки.
(2) Простягніть 6 дюймів (15 см) стрічки через проріз, оберніть стрічку джгута в протилежному напрямі і закріпіть стрічку на її зворотній стороні (Малюнок 7-5А).
(3) Розпряміть петлю, яку утворює стрічка джгута, помістивши карабінну пряжку всередині випрямленої стрічки джгута (малюнок 7-5В).
(4) Складіть C.A.T. турнікет навпіл так, щоб пряжка була на одному кінці (малюнок 7-5С).
(5) Тепер C.A.T. турнікет готовий до того, щоб його склали в аптечку або закріпили на амуніції у визначеному місці.
Малюнок 7-5. Складання C.A.T. турнікету в конфігурацію для одноручного накладення для зберігання.