Лекція 9. Поранення грудної клітки.

он лайн курсМедична допомога при проникаючому пораненні грудної клітки.

1. НАДАННЯ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПРИ ВІДКРИТОМУ ПНЕВМОТОРАКСІ

У тілі людини є дві легені, кожна з яких поміщена в окрему герметичну область в грудній клітці. Ці області знаходяться під негативним тиском. Стан при якому сторонній предмет проколює грудну стінку і дозволяє повітрю увійти в одну з цих областей називається пневмоторакс. Пневмоторакс призводить до спадання або колапсу легені. Для того щоб почався колапс обох легень, грудна клітка повинна бути проколота з обох сторін. Будь-який ступінь стиснення легені порушує дихальну здатність пораненого і зменшує кількість кисню, необхідного для функціонування організму. На малюнку 9-1 показані грудна клітка і легені в нормальному стані. На малюнку 9-2 показані грудна клітка і легені з проникаючим (відкритим) пораненням грудної клітини, яке призвело до колапсу легені. Колапс легені відбувається не миттєво, а поступово, в міру того, як в нього потрапляє повітря, яке залишається в грудній порожнині.

91

Малюнок 9-1. Грудна клітка та легені в нормальному стані

92

Малюнок 9-2. Пневмоторакс (потрапляння повітря в грудну порожнину через проникаючу рану) викликає колапс легені

Пневмоторакс (потрапляння повітря в грудну порожнину через проникаючу рану) викликає колапс легені.

Ознаки і симптоми відкритого пневмотораксу.

Відкритий пневмоторакс може бути викликаний пошкодженням грудної стінки шляхом її проколу кулею, лезом ножа, шрапнеллю або іншим предметом. Якщо ви не впевнені в тому, що поранення відкрите, обробіть рану так, якби це був відкритий пневмоторакс. Деякі ознаки і симптоми відкритого пневмотораксу наведені нижче.

а. Всмоктуючі або шиплячі звуки з рани грудної клітини. (Коли потерпілий з відкритим пневмотораксом дихає, повітря потрапляє всередину і виходить безпосередньо з рани. Повітря, що потрапляє і виходить через рану іноді створює звуки «всмоктування».

b. Поранений відкашлює кров (кровохаркання).

с. З рани витікає піниста кров. (Коли повітря входить і виходить з місця відритого поранення грудної клітини, воно стає причиною появи пухирців повітря в крові, яка витікає з рани).

d. Задишка або утруднене дихання.

e. Ненормальне підняття грудей пораненого при вдиху. (У пораненого можуть бути зламані кілька ребер, а легеня може бути стиснутою).

f. Біль у плечі або області грудної клітки, що збільшується при диханні.

g. Синюшний відтінок губ, ротової порожнини, кінчиків пальців або нігтьової пластини (цианоз). (Такий колір викликаний зниженням кисню в крові).

h. Ознаки шокового стану — прискорене та слабке серцебиття.

Перевірте пораненого на наявність відкритих поранень грудної клітки.

Перевірте пораненого на наявність вхідних та вихідних ран. Зніміть форму і спорядження пораненого і огляньте його на предмет проникаючих ран. Подивіться, чи є під спиною потерпілого калюжа крові. Руками обмацайте пораненого на предмет ран. Якщо у пораненого більш ніж одна відкрита рана грудної клітки, обробіть ту рану, яку ви виявили першу.

Відкрийте рану.

Відкрийте область навколо відкритої рани грудної клітки, видаливши, відрізавши або розірвавши одяг, що закриває рану. Якщо одежа прилипла до рани, не намагайтеся видалити її, тому що це може викликати додаткові ушкодження і больову реакцію. Обріжте або обірвіть одяг, що прилип до рани. Не очищайте рану і не видаляйте предмети, що застрягли в рані.

Герметично закрийте відкриту рану грудної клітки.

Так як повітря може проникнути через більшість пов’язок та перев’язувальних матеріалів, вам слід герметично закрити рану за допомогою оклюзійного грудного пластиру, такого як Halo, Asherman Chest Seal або іншого з аптечки IFAK пораненого або з набору бійця-рятувальника. Використання спеціального грудного пластиру є швидким та надійним методом допомоги при відкритому пневмотораксі.

При відсутності оклюзійного грудного пластиру зробіть пов’язку з поліетилену, целофану або інших щільних / непористих, повітронепроникних матеріалів, щоб припинити попадання повітря в грудну клітку і колапс легені. В якості герметичного матеріалу можна використовувати зовнішню упаковку Ізраїльської компресійної пов’язки або індивідуального перев’язувального пакета (ІПП).

!! Одягніть рукавички.

93

Малюнок 9-3. Оклюзійний грудний пластир з клапаном

a. Підготуйте пластикову упаковку. Скористайтеся ножицями або іншим гострим предметом, щоб розрізати одну сторону зовнішньої пластикової упаковки Ізраїльської компресійної пов’язки. Витягніть з неї внутрішній пакет і приберіть в сторону. Продовжуйте обрізати краї пластикової зовнішньої упаковки, поки ви не отримаєте плоску поверхню. Ця зовнішня пластикова упаковка надалі буде використана як герметичний пластир / матеріал. Ви можете підготувати такі пов’язки до початку виконання вашого бойового завдання. Ізраїльська компресійна пов’язка залишається стерильною, поки запечатаний внутрішній пакет.

!! Якщо ви виявили як вхідні, так і вихідні поранення, ви можете розрізати зовнішню упаковку на дві частини і зробити два герметичних пластирі, якщо рани не надто великі. Краї оклюзійного матеріалу повинні виступати хоча б на 5 см від країв рани.

b. Попросіть пораненого видихнути. Попросіть пораненого видихнути (зробити видих) і затримати дихання. Це змусить деяку кількість повітря покинути грудну клітку через рану. Чим більше повітря вийде з грудей перед тим, як ви загерметизуєте рану, тим краще поранений зможе дихати після того, як рана буде загерметизована.

!! Поранений може відновити нормальне дихання після того, як рана буде загерметизована.

!! Якщо поранений без свідомості або не може затримати дихання, помістіть пластикову упаковку поверх рани після того, як його грудна клітка впаде (видих), але перед тим, як піднімається (вдих).

с. Накладіть герметичний матеріал поверх рани.

(1) Покладіть внутрішню сторону пластикової упаковки (сторона без малюнків і слів) безпосередньо на отвір в грудях, щоб загерметизувати рану.

(2) Перевірте, чи виходять край пластикової упаковки хоча б на п’ять сантиметрів за краї рани з усіх боків. Якщо п’ятисантиметровий запас матеріалу упаковки відсутній, в такому випадку він не буде представляти собою повітронепроникний / герметичний пластир і навіть може всмоктатися в рану. Якщо упаковка маленька або порвана, використовуйте м’який і гнучкий матеріал від плаща, целофан або інший герметичний матеріал для того щоб зробити герметичний пластир.

d. Зафіксуйте герметичний матеріал.

(1) Приклейте всі чотири сторони пластикової упаковки до грудей пораненого. Герметичний матеріал не дасть повітрю проникнути в грудну клітку пораненого через рану. Використовуйте лейкопластир з вашої сумки першої допомоги.

(2) Відкрийте Ізраїльську компресійну пов’язку. Покладіть пов’язку на рану білою стороною на герметичний матеріал, обмотайте кінці навколо грудей пораненого і зафіксуйте Ізраїльську компресійну пов’язку по центру. Цей крок інструкції не завжди необхідний до виконання, якщо оклюзійний матеріал залишається на місці за допомогою лейкопластиру, який ви наклали, і якщо він ефективно герметизує рану.

УВАГА: Якщо предмет стирчить з грудної клітини, не намагайтеся його витягнути. Накладіть герметичний матеріал (такий як пов’язка, просочена вазеліном) навколо предмета, щоб створити настільки герметичну пов’язку, наскільки це можливо. Стабілізуйте предмет, наклавши довкола ватно-марлеву пов’язку, зроблену з найбільш стерильних підручних матеріалів. Щоб зафіксувати герметичний матеріал і пов’язки на місці, накладіть імпровізовані пов’язки. Не закривайте предмет, що стирчить, пов’язками.

е. Загерметизуйте інші відкриті поранення грудної клітини. Якщо ви виявили більш ніж одну відкриту рану грудної клітини, накладіть повітронепроникний матеріал на рану і заклейте всі чотири сторони повітронепроникного матеріалу.

Розміщення поранених з пневмотораксом.

Переведіть пораненого у свідомості в сидяче положення або в положення на боці (відновне положення) його пораненою стороною до землі (див. малюнок 9-4). Тиск від контакту з землею зіграє роль «шини» для травмованої сторони і допоможе зменшити біль. Покладіть пораненого без свідомості в відновне становище на боці, травмованої стороною до землі.

!! Пораненому може бути легше дихати в сидячому положенні, ніж лежачи на боці. Якщо він хоче сидіти, посадіть його, притуливши спиною до дерева, стіни або обперши на інший об’єкт. Якщо він втомиться, покладіть його на бік в відновне становище, травмованою стороною до землі.

94

Малюнок 9-4. Поранений з перев’язаним відкритим пораненням грудної клітини у положенні на боці.

!! Евакуюйте пораненого травмованою стороною донизу.

2. НАДАННЯ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПРИ НАПРУЖЕНОМУ ПНЕВМОТОРАКСІ

Напружений пневмоторакс з’являється при скупченні повітря під тиском у плевральній порожнині, і це повітря не може вийти. Так як кількість повітря в плевральній порожнині продовжує збільшуватися, уражена легеня продовжує здавлюватися. На додаток до подальшого стискання ураженої легені, наростаючий тиск повітря тисне на середостіння. Такий рух середостіння може здавити здорову легеню, основні кровоносні судини і серце. Вам буде необхідно виконати декомпресію грудної клітини за допомогою голки, щоб послабити тиск напруженого пневмотораксу.

Ознаки і симптоми напруженого пневмотораксу.

Ознаки та симптоми напруженого пневмотораксу включають наступне:

а. Неспокій, збудження і почуття страху.

b. Слабке дихання або його відсутність.

с. Утруднене дихання (диспное) з цианозом (синюшний відтінок губ, порожнини рота, кінчиків пальців і / або нігтьової пластини).

d. Швидке, поверхневе дихання (прискорене дихання)

е. Роздуті вени на шиї.

f. Знижений кров’яний тиск (гіпотонія), що підтверджується відсутністю пульсу променевої артерії.

g. Холодна, липка шкіра.

h. Погіршення рівня свідомості (за шкалою AVPU)

i. Помітне погіршення стану пораненого

j. Втрата свідомості

k. Девіація трахеї (викривлення / зсув трахеї вліво або вправо у сторону неураженої легені).

!! Девіація трахеї є однією з пізніх видимих ​​ознак напруженого пневмотораксу і, швидше за все, ви не зможете її виявити.

!!! Вищевказані ознаки і симптоми важко розпізнати в бойовій обстановці. Ви повинні припускати наявність напруженого пневмотораксу кожен раз, коли виявляєте у потерпілого проникаюче поранення грудної клітини. Таким чином, єдиним критерієм для рішення застосувати метод декомпресії при напруженому пневмотораксі за допомогою голки є проникаюче поранення грудної клітини з прогресуючим утрудненням дихання (респіраторним дистрес-синдромом).

Техніка виконання декомпресії грудної клітки шляхом введення спеціальної голки.

!! Декомпресія грудної клітини за допомогою голки виконується тільки в тому випадку, якщо у потерпілого наявне поранення грудей та зростаючі проблеми з диханням (утруднене дихання).

а. Зберіть необхідні матеріали. Візьміть з аптечки спеціальний набір для декомпресії, що являє собою ширококанальну голку і катетер (14 розміру, 8 см в довжину). Вам також знадобиться м’яка прокладка (ватний тампон), вимочений в спирті, і смужка лейкопластиру. Якщо у вас є рукавички — надіньте їх.

b. Визначте місце введення голки. Місце введення голки знаходиться на другому міжреберному проміжку (область між другим і третім ребром, починаючи зверху) на середньоключичній лінії (уявна лінія, перпендикулярна ребрам, приблизно на одній лінії з соском потерпілого) на тій же стороні грудей, де знаходиться поранення. На малюнках 9-5 та 9-6 показано, як знайти другий міжреберний простір і середьоключичну лінію з правого боку грудної клітини пораненого (людина знаходиться в сидячому положенні).

Простий шлях для пошуку другого міжреберного простору — скласти два пальці і піднімати їх плавно вздовж грудної стінки, поки вони не упруться в нижню частину ключиці. Вставте голчастий катетер прямо під вашими пальцями, і ви потрапите в другий міжреберний простір.

 96а

9-5. Область введення голки з правого боку грудної клітини пораненого.

96

A. Другий міжреберний простір

(Примітка: Перше ребро (під ключицею) і перший міжреберний простір не відмічені на малюнку)

B. Голчастий катетер на місці введення голки.

Малюнок 9-6. Визначення області введення голки з правого боку грудної клітини пораненого

 

 

с. Продезінфікуйте місце введення голки. Продезінфікуйте місце введення голки за допомогою ватного тампона з спиртом.

d. Введіть голку / катетер. Плавно введіть голку в шкіру трохи вище третього ребра в другий міжреберний простір під кутом 90 градусів (малюнок 9-6-В). Продовжуйте вводити голку (з надітим катетером) якомога глибше. Ви відчуєте «хлопок», коли голка ввійде в грудну порожнину. Ви повинні почути звук повітря, що виходить.

Переконайтеся, що голка не вводиться в точці, що знаходиться внутрішньо від середьоключичної лінії пораненого та не спрямована в напрямку його серця.

Правильне введення голки дуже важливе, тому голка повинна пройти так, щоб не пошкодити кровоносні судини і нерви, які проходять під ребром. Тому треба вводити голку у другому міжреберї над третім ребром, а не під другим.

е. Вводьте голку / катетер. Продовжуйте вводити голку з катетером далі.

f. Вийміть голку. Вийміть голку, притримуючи катетер на місці. Катетер залишиться на місці в якості пристосування для виходу повітря, що скупчилось в грудній клітці.

!! Коли ви дістанете голку, одразу утилізуйте її безпечним способом (втикніть у землю або знешкодьте іншим чином).

 

!!! Якщо пораненому з напруженим пневмотораксом була накладена оклюзійна пов’язка спробуйте спочатку її тимчасово припідняти, щоби випустити надлишкове повітря. Якщо це не допомогло – введіть декомпресійну голку.

!!! Прийнятна альтернативна точка введення голки — 4-е або 5-е міжребер’я по передній пахвовій (підмишечній) лінії.

g. Зафіксуйте катетер. Використовуйте смужку лейкопластиру для фіксації катетера безпосередньо на грудях потерпілого. Не перекривайте отвір в місці введення катетера.

h. Спостерігайте за пораненим. У міру виходу захопленого повітря з плевральної порожнини дихання пораненого має швидко і значно поліпшуватися. Накладення герметичного матеріалу поверх рани і введення катетера звільняють захоплене повітря, тим самим послаблюючи тиск на серце і здорову легеню. Якщо можливо, стежте за пораненим до приїзду медичних працівників або поки пораненого евакуюють до найближчої установи медичної допомоги. Будьте готові надати пораненому допомогу, коли він знаходиться в шоковому стані.

i. Транспортування пораненого. Якщо ви виконали декомпресію за допомогою голки пораненому з напруженим пневмотораксом, потерпілого слід транспортувати травмованою стороною вниз. Пораненого можна перевозити в сидячому положенні, якщо він у свідомості і в такому положенні йому більш комфортно.

Про способи переміщення поранених дізнайся з Лекції 10.