— Зупинка кровотечі без джгутів.

он лайн курсЗУПИНКА КРОВОТЕЧІ БЕЗ НАКЛАДЕННЯ ДЖГУТА

Забезпечте доступ до рани

Якщо можливо, забезпечте доступ до рани, послабивши або розрізавши одяг навколо рани потерпілого. Це дозволить вам краще оцінити масштаб ушкодження. Для розрізання одягу ви можете використовувати ножиці, різак для строп або ніж. Надаючи допомогу під обстрілом супротивника, не витрачайте час на забезпечення доступу до рани.

!! Одяг або інші матеріали, які прилипли або застрягли в рані, повинні залишатися на місці, щоб уникнути подальшого ушкодження. Обріжте або обірвіть застряглий матеріал так, щоб застрягла частина залишалася недоторканою. Не намагайтеся очистити рану.

Знайдіть вхідні і вихідні рани

Перед накладенням пов’язки уважно огляньте пораненого, щоб визначити кількість ран. Летючий предмет міг увійти в тіло в одному місці і вийти в іншому. Вихідна рана зазвичай більше вхідної. Якщо на тілі є і вхідна рана, і вихідна, обидві рани необхідно перев’язати і накласти на них пов’язки.

!! Якщо летючий предмет (наприклад, куля або шрапнель) застрягає в тілі (не виходить назовні), не намагайтеся витягти його або досліджувати рану зсередини навпомацки.

!! Якщо якийсь предмет стирчить з рани (колота рана), не виймайте цей предмет. Перев’яжіть місце поранення навколо предмета і використовуйте додатково імпровізовану ватно-марлеву пов’язку з наявного у вас стерильного матеріалу для ущільнення пов’язки навколо предмета. Це стабілізує предмет і допоможе уникнути подальшого пошкодження. Накладіть фіксуючу пов’язку поверх ватно-марлевої пов’язки, щоб вони не зміщувалися.

Бандаж для першої допомоги з аплікатором для тиску на рану – The First Care Bandage — Ізраїльський бандаж (Ізраїльська компресійна пов’язка)

Ізраїльський бандаж (малюнок 7-10) накладається на будь-яку рану, що кровоточить. Його можна використовувати і як звичайний ІПП (індивідуальний перев’язувальний пакет), і як тиснучу (давлячу) пов’язку.

бандаж_2

Малюнок 7-10. Ізраїльський бандаж  без пакування.

!! Використовуйте оглядові рукавички (вони знаходяться в аптечці IFAK і в медичному наборі бійця-рятувальника), щоб зменшити ризик зараження. Використовуйте оглядові рукавички з аптечки першої допомоги, що належить потерпілому, якщо це можливо. Це також відноситься і до всіх інших засобів, які знаходяться в аптечці IFAK.

Правила накладання ізраїльського бандажу

а. Вийміть бандаж з сумки і упаковки.

b. Прикладіть подушечку (пов’язку) прямо до рани.

с. Оберніть еластичний бандаж навколо постраждалої кінцівки (малюнок 7-11А).

d. Протягніть еластичну пов’язку повністю через аплікатор для тиску на рану (малюнок 7-11В)

е. Простягніть еластичну стрічку назад по верхній частині аплікатора (зворотна обв’язка притискає аплікатор до подушечки) (Малюнок 7-11С).

f. Оберніть еластичну стрічку щільно навколо аплікатора для тиску на рану.

g. Продовжуйте намотувати еластичну стрічку навколо кінцівки так, щоб всі краї подушечки були покриті нею (малюнок 7-11D).

h. Зафіксуйте зігнутий кінець кріплення для утягування на еластичній пов’язці (малюнок 7-11Е). Тепер пов’язка зафіксована.

бпндаж 2

Малюнок 7-11. Накладення ізраїльського бандажу на кінцівку

Ізраїльський бандаж дуже зручний і простий у використанні. За його допомогою можна ефективно накладати пов’язки на різні ділянки тіла пораненого (малюнок 7-12)

бандаж_3

Малюнок 7-12. Накладення ізраїльського бандажу на різні ділянки тіла пораненого.

Бойова марля (кровоспинний бинт) (Combat Gauze)

Бойова марля (Combat Gauze) (являє собою стрічку згорнуту в рулон і вкриту гемостатичним засобом. Матеріал при контакті з кров’ю змушує її згортатися. Подібна дія разом з тиском, що чиниться ним при затискуванні рани, що кровоточить, і ручним притисненням призводить до того, що рана перестає кровоточити. Бойова марля(Combat Gauze) використовується при значних в т.ч. артеріальних кровотечах.

!! Головний механізм зупинки кровотечі при застосуванні бойової марлі (Combat Gauze) – туге тампонування рани. Гемостатичні компоненти мають дуже важливу, але допоміжну дію. Тому за відсутності бойової марлі (Combat Gauze) використовуйте з тою ж метою звичайний стерильний бинт або марлю.

!! Спочатку використовуйте Combat Gauze, що належить потерпілому.

Якщо стандартні методи (такі, як притискання, тиснуча пов’язка) не зупиняють кровотечу, необхідно спочатку туго затампонувати рану бойовою марлею, а потім знову накласти тиснучу пов’язку або джгут.

1. Тампонуйте рану згорнутою бойовою марлею доки не буде можливості втиснути додаткову марлю всередину рани. Кров і згустки треба видалити з рани перед накладанням.

2. Після повного тампонування потрібно затиснути рану на 3-5 хвилин.

3. Накладіть тиснучу пов’язку, еластичний бинт та обмотайте навколо для того, щоб зафіксувати.

Якщо кровотеча зовнішня й локалізована в місці, де неможливо накласти джгут, можна застосувати бойову марлю, якщо звичайна туга пов’язка не зупинила кровотечу.

Бойову марлю слід застосовувати лише на зовнішніх джерелах кровотечі. Не рекомендується застосовувати на внутрішніх ранах.

Не застосовуйте на незначних пораненнях.

Ефективність обмежена, якщо бойова марля не контактує з джерелом кровотечі в глибині рани.

РУЧНЕ ПРИТИСНЕННЯ

По можливості надайте рукою прямий тиск на рану після накладення Ізраїльської компресійної пов’язки або іншої пов’язки. Цей тиск допоможе стиснути пошкоджені кровоносні судини і зупинити кровотечу. Чиніть тиск 3-5 хвилин.

!! Якщо поранений знаходиться в свідомості і може слідувати вашим інструкціям, ви можете змусити його самого здійснювати ручне притиснення.

ТИСНУЧА (ДАВЛЯЧА) ПОВ’ЯЗКА

Якщо кров продовжує капати через пов’язку після проведення ручного притиснення, накладіть тиснучу пов’язку. Якщо був накладений Ізраїльський бандаж, затягніть його так, щоб він виконував роль давлючої пов’язки. В іншому випадку накладіть імпровізовану тиснучу пов’язку.

Для накладення імпровізованої тиснучої пов’язки:

a. Покладіть валик з бинта чи іншої тканини зверху матеріалу, що виконує роль стерильної серветки безпосередньо на місце поранення (малюнок 7-13А). Валик можна згорнути з косинкової пов’язки з вашої аптечки, відірваного шматка одягу або будь-якого іншого матеріалу, який можна згорнути кілька разів.

b. Накладіть косинкову пов’язку поверх згорнутого валика (малюнок 7-13В)

c. Туго обмотайте навколо кінцівки поверх пов’язки (малюнок 7-13С).

d. Зав’яжіть кінці косинкової пов’язки нековзаючим (пластовим) вузлом безпосередньо поверх місця поранення, щоб зафіксувати валик з бинта (малюнок 7-13D).

e. Здійсніть ручне притиснення на місце накладення давлячої пов’язки.

Косинкова пов’язка повинна бути досить тугою, щоб під неї можна було просунути тільки кінчик пальця. Не затягуйте пов’язку настільки сильно, щоб вона перешкоджала кровообігу. Тиск, що надається на валик пов’язки, допомагає стиснути кровоносні судини і зупинити кровотечу.

Перевірте циркуляцію крові під давлючою пов’язкою. Якщо шкіра під давлячою пов’язкою стає холодною на дотик, синіє або німіє, або нижче пов’язки не прощупується дистальний пульс — давлюча пов’язка затягнута занадто сильно. Якщо циркуляція крові порушена, послабте і перев’яжіть косинкову пов’язку. Якщо циркуляцію не відновлено, евакуюйте пораненого якомога швидше.  

300

Малюнок 7-13. Накладення імпровізованої тиснучої пов’язки

А. Накладення валика поверх пов’язки.

В. Накладення імпровізованої косинкової пов’язки поверх валика.

С. Обмотування кінців косинкової пов’язки довкола кінцівки.

D. Нековзаючий (пластовий) вузол, зав’язаний поверх рани.

(1) Якщо тиснуча пов’язка зупинила кровотечу, перейдіть до огляду пораненого на предмет інших поранень.

(2) Якщо рана продовжує кровоточити, по можливості застосуйте техніку пальцевого притиснення. Якщо надання пальцевого притиснення неможливе або не зупиняє кровотечу, накладіть джгут.

!! Якщо кровотечу зупинено, продовжуйте періодично оглядати дальній кінець постраждалої кінцівки (пальці рук або ніг), щоб переконатися в тому, що збереглася нормальна циркуляція крові. Якщо шкіра під пов’язкою холоне, синіє або німіє, звільніть і перев’яжіть давлючу пов’язку. Якщо це не призвело до відновлення циркуляції, евакуюйте пораненого якомога швидше.

ПАЛЬЦЕВЕ ПРИТИСНЕННЯ

Застосування техніки пальцевого притиснення на «точки тиску» є ще одним методом зупинки кровотечі. Цей метод використовує тиск, який чиниться пальцями, великими пальцями, основою долоні або коліном, щоб притиснути певне місце чи точку, в якій головна артерія, що подає кров в місце поранення, лежить ближче до поверхні шкіри або проходить над кісткою (див. малюнок 7-14). Цей тиск може допомогти перекрити або зменшити кровотік від серця до рани. Дві точки тиску розглядаються нижче.

а. Плече (плечова артерія). Пальцеве притиснення застосовується для зупинки сильної кровотечі нижньої частини плеча і ліктя.

(1) Точка тиску розташована вище ліктя на внутрішній частині плеча в міжм’язовій щілини.

(2) Пальцями або одним великим пальцем натисніть на внутрішню частину плеча поверх кістки.

b. Пах (стегнова артерія). Пальцеве притиснення застосовується для зупинки сильної кровотечі з стегна або гомілки.

(1) Точка тиску розташована попереду, в центральній складці в паховій області.

(2) Основою долоні або коліном натисніть так, щоб притиснути артерію до кістки. Нахиліться вперед, щоб чинити тиск.

Малюнок 7-14. Застосування пальцевого притиснення на різні точки тиску.

Зупинення кровотечі згинанням кінцівки

71_image014

7-15. Зупинення кровотечі методом згинання кінцівки.

Наприклад, якщо поранено гомілку, в підколінну ямку кладуть валик, зроблений з вати і марлі, ногу згинають у колінному суглобі і в такому положенні затягують її ременем (бинтом, рушником, косинкою). (див. малюнок 7-15в).

Так само, при пораненні передпліччя, руку згинають і фіксують у ліктьовому суглобі (див. малюнок 7-15а).

На верхню частину стегна накласти джгут неможливо. Тому ватно-марлевий валик кладуть у пахову ділянку, стегно максимально притискають до живота і закріплюють у такому положенні (див. малюнок 7-15г).

При пораненні плеча ватно-марлевий валик кладуть під пахву, руку згинають також у лікті і в такому положенні фіксують до тулуба. Якщо рана у ділянці пахви або верхньої частини плеча біля плечового суглоба, то можна якнайдалі завести руку назад, притиснути до спини і зафіксувати (див. малюнок 7-15б).

Внутрішня кровотеча.

Кровотечу в грудну або черевну порожнини неможливо зупинити на полі бою. Таких поранених треба негайно евакуювати для проведення хірургічного втручання.

Виграти час для евакуації може застосування холоду, тиснучих пов’язок, введення 1 г транексамовой кислоти на 100 мл фізрозчину якомога швидше, але не пізніше трьох годин після отримання поранення, внутрішньовенне введення розчинів для боротьби з шоком (при ушкодженні живота пити давати не можна).

Стабілізація переломів таза за допомогою тазової пов’язки або шляхом тугого обв’язування таза широким ременем (наприклад, складеним простирадлом) може привести до зменшення тазової кровотечі.

Кровотеча з голови: зазвичай доволі сильна внаслідок доброго кровопостачання голови.

Зупиняється прямим натисканням.

Рани на голові перетискати доволі важко.

Необхідно застосовувати компресійні пов’язки, якщо затискання руками неможливе.

Пов’язки слід накладати по окружності голови. Найкраще для цього затосовувати ізраїльський бандаж.

Якщо судину, з якої кровить, добре видно, на неї можна накласти затискач.

Затискаючи рану, уникайте вдавлення сторонніх фрагментів у головний мозок, однак зупиняйте кровотечу навіть незважаючи на відкритий головний мозок.

Захист відкритого головного мозку неадгезивною марлею або пластиком може звести ушкодження до мінімуму.

Кровотеча при пораненні шиї.

  • Кровотеча при пораненні шиї дуже небезпечна і виживання пораненого залежить від його власних дій  в перші хвилини, а то і секунди після поранення. Пораненому пощастить, якщо поруч буде добре навчений боєць-рятувальник.

  • При пораненні шиї можуть бути кровотечі різного походження. При чому венозна кровотеча є не менш небезпечною ніж артеріальна, так як вени шиї мають високий присмоктуючий ефект, що може призвести до потрапляння повітря в кров’яне русло і швидкої загибелі пораненого від повітряної емболії.

  • Ушкодження сонної артерії призводить до швидкої крововтрати і становить високу загрозу для життя пораненого.

  • Перше, що необхідно зробити в порядку само- чи взаємодопомоги — швидко затиснути рану рукою. Бажано щоби між рукою та раною була якась матерія — шарф, шапка, комір сорочки, бинт, тощо.

  • Якщо таким чином вдалося зупинити чи значно зменшити кровотечу, необхідно тиск рукою замінити на постійний тиск давлючої повязки чи джгута. З цією метою добре мати ізраїльський бандаж або джгут Есмарха (єдина перевага цього джгута перед C.A.T. турнікетом. C.A.T. Турнікет не накладається на шию).

  • Джгут або бандаж накладається сторонньою особою. Для цього під джгут на місце кровотечі підкладається валік з матерії. При використанні ізраїльського бандажу на рану накладається подушечка так, щоби аплікатор знаходився над раною. Рука постраждалого з протилежного від поранення боку піднімається і притуляється внутрішньою поверхнею плеча до вуха виконуючи роль шини. Джгут, банжаж або інша давлюча пов’язка накладається на шию в області рани через заведену вгору руку постраждалого з протилежної від рани сторони.

  • Якщо рана знаходиться у верхній частині шиї, поранений так і транспортується з заведеною вгору рукою. При розташуванні рани у нижній частині шиї, руку можна опустити, при цьому на рану буде здійснюватися додатковий тиск.

  • З огляду на те, що кровопостачання голови відбувається з двох сторін, потреби в послабленні джгута, фіксації часу накладення, та обмеженні часу накладення немає. 

 

 Наступна лекція присвячена забезпеченню прохідності дихальних шляхів.