Лекція 8. Дихальні шляхи

он лайн курсЗабезпечення прохідності дихальних шляхів.

Подбайте про безпеку. Правило CABC.

Якщо поранений не дихає або має проблеми з диханням, необхідно якнайскоріше вжити заходів по відновленню дихання. Щоб займатися відновленням дихання, ви і поранений не повинні знаходитися під вогнем супротивника. Якщо ви знаходитеся під обстрілом, перейдіть у безпечне місце, перш ніж надавати допомогу. Пам’ятайте алгоритм CABC. Прохідність дихальних шляхів другий крок алгоритму, тому одночасно швидко оцініть, чи у пораненого немає загрозливих життю кровотеч з кінцівок. Накладіть в разі потреби джгут.

Визначте рівень свідомості пораненого.

Якщо здається, що поранений без свідомості, перевірте його реакцію на подразники. Запитайте його голосно, але м’яко: «З вами все гаразд?» Також обережно струсіть або поплещіть його по плечу. Якщо поранений не відповідає, вам необхідно укласти його на спину і відкрити його дихальні шляхи.

Визначте рівень свідомості пораненого за шкалою AVPU.

Положіть пораненого на спину.

Якщо поранений не лежить на спині, укладіть його на спину. Це положення дозволить вам краще оцінити стан пораненого і зробити штучне дихання, якщо знадобиться.

Цей спосіб перевертання пораненого використовується, щоб мінімізувати можливі подальші ушкодження хребта, у випадку якщо у нього пошкоджена голова, шия або спина.

а. Встаньте на коліна поряд з пораненим так, щоб ваші коліна знаходилися біля його плечей. Між вами і пораненим повинне залишитися досить місця, щоб ви могли перекотити його до себе.

b. Підніміть руку пораненого, яка знаходиться ближче до вас, і покладіть її за його голову.

c. Поправте ноги пораненого так, щоб вони лежали поруч і прямо (чи майже прямо).

d. Покладіть одну руку під голову і шию пораненого. Цією рукою ви підтримуватимете його голову, поки його перевертатимете.

e. Вільною рукою потягніться через спину пораненого і вхопіться за одяг під протилежною рукою подалі від його пахвової ямки.

f. Спокійно і рівномірно потягніть пораненого за одяг на себе. Підтримуйте голову і шию пораненого на одному рівні з торсом і перевертайте його.

g. Переверніть пораненого цілком, підтримуючи його голову і шию на одному рівні.

h. Після того, як поранений перевернутий на спину, покладіть його руки уздовж тулуба.

!! Не залишайте пораненого лежати на спині, якщо вам потрібно залишити його для надання допомоги іншим людям. Якщо вам необхідно залишити пораненого, укладіть його в положення на бік, щоб дихальні шляхи залишалися відкритими.

Відкрийте дихальні шляхи пораненого (метод нахилу голови назад і підняття підборіддя)

Коли поранений втрачає свідомість, усі його м’язи розслабляються. Це розслаблення може привести до того, що язик пораненого може запасти в горло і перекрити дихальні шляхи. Якщо витягнути язик і усунути перешкоду, дихання пораненого може відновитися самостійно. Нижче описаний стандартний метод відкриття дихальних шляхів — нахилу голови назаді підняття підборіддя.

!! Навіть якщо поранений дихає, нахил голови назаді підняття підборіддя допоможе тримати дихальні шляхи відкритими і полегшить дихання.

а. Встаньте на коліна на рівні плечей пораненого.

b. Покладіть одну руку йому на лоб і твердо натиснете долонею, нахиляючи його голову назад.

c. Покладіть пальці іншої руки під нижню щелепу і підведіть підборіддя. Див. мал. 8-1.

Малюнок 8-1. Відкриття дихальних шляхів методом закидання голови і підняття підборіддя.

d. Рухайте підборіддя вперед до тих пір, поки верхні і нижні зуби майже зіткнуться. Рот не має бути закритий, оскільки це може завадити диханню, якщо носові дихальні шляхи блоковані або пошкоджені. Якщо потрібно, великим пальцем можна злегка притиснути нижню губу пораненого, щоб тримати його рот відкритим.

УВАГА: Не піднімайте нижню щелепу великим пальцем.

УВАГА: Не давіть пальцями занадто сильно на м’які тканини під підборіддям, оскільки це може перекрити дихальні шляхи.

УВАГА: Не закривайте повністю рот пораненого.

e. Якщо ви бачите у роті пораненого що-небудь (сторонні предмети, вибиті зуби, зубні протези, осколки лицьових кісток або блювотні маси), що може перекривати дихальні шляхи, витягніть це пальцями якнайшвидше.

Перевірте наявність дихання у пораненого. Метод «Дивитися – Слухати – Відчувати»

Підтримуючи пораненого в положенні із закиненою головою і підведеним підборіддям, нахиліться вухом до його носа і рота, а очима стежите за рухом грудної клітки і живота. Малюнок 8-2 показує, як перевіряти наявність дихання, тримаючи голову закиненою назад, а підборіддя піднятим.

дихпння4

Мал. 8-2. Перевіряємо ознаки дихання, зберігаючи відкриті дихальні шляхи(закинена голова/підняте підборіддя).

а. Дивіться, чи рухається грудна клітка.

b. Слухайте, чи виходить повітря при видиху.

c. Відчуйте потік повітря на щоці.

Визначте потрібну дію.

а. Якщо поранений у свідомості і дихає самостійно, порахуйте кількість вдихів/видихів за 15 секунд. Якщо частота дихання менше двох дихальних циклів за 15 секунд (один дихальний цикл — це один вдих і один видих), вставте носоглотковий повітропровід і укладіть пораненого в безпечне положення на боці. Див. мал. 8-8.

b. Якщо поранений у свідомості і дихає самостійно, але видає звуки, що хропуть або булькають, вставте носову трубку і укладіть пораненого в безпечне положення на боці. Див. мал. 8-8.

c. Якщо поранений без свідомості, вставте носоглотковий повітропровід і укладіть його в безпечне положення на боці. Див. мал. 8-8.

d. Якщо поранений не дихає, і у нього немає проникаючих поранень в груди (див. Лекцію 9), перевірте пульс на сонній артерії.

(1) Якщо пульсу немає, припините спроби порятунку.

(2) Якщо пульс є, починайте робити штучне дихання (пункт 5-7).

e. Якщо поранений не дихає, у нього проникаюче (відкрите) поранення в груди (див. Лекцію 9), і він не намагається дихати, робити штучне дихання не слід.

Зробіть штучне дихання методом «рот-в-рот».

В процесі штучного дихання ви вдуваєте повітря в легені пораненого і потім даєте йому видихнути. Таким чином, виходить дихання, близьке до природного.

!! Штучне дихання можна робити тільки в тих випадках, коли у вас немає інших важких поранених.

!!При проведенні штучного дихання методом „рот-в-рот” використовуйте спеціальну маску із клапаном (CPR Face Shield) або застосовуйте для власного захисту хустку, серветку або іншу тканину.

а. Обережно затисніть пораненому ніс.

b. Зробіть повний вдих з рота в рот, при цьому переконайтеся, що грудна клітка пораненого підводиться. Інструкції, як здійснювати дихання «з рота в рот», наводяться нижче.

(1) Відкрийте рот і зробіть глибокий вдих.

(2) Притисніться ротом до рота пораненого. Переконайтеся, що немає щілин, через які повітря може виходити під час вдування. Якщо пораненого тримати із закиненою головою і підведеним підборіддям, його рот буде злегка відкритий.

(3) Зробіть видих в рот пораненого. Під час видиху стежите за його грудною кліткою. Якщо повітря потрапляє в легені, вона підніматиметься.

(4) Відпустіть ніздрі пораненого, щоб дати йому видихнути (грудна клітка обпаде).

c. Оцініть свої зусилля.

(1) Якщо грудна клітка пораненого піднімається і обпадає, продовжуйте штучне дихання (затиснути ніздрі, зробити вдих, відпустити ніздрі) з частотою один вдих кожні п’ять секунд.

(2) Якщо грудна клітка пораненого не рухається, зробіть ще одну спробу відкрити його дихальні шляхи (для цього треба посилити закидання голови і підняття підборіддя). Перевірте наявність сторонніх предметів у роті пораненого і витягніть пальцями усе зайве. Потім зробіть ще один вдих з рота в рот.

(а) Якщо грудна клітка піднімається і обпадає, продовжуйте штучне дихання з частотою один вдих кожні п’ять секунд.

(b) Якщо грудна клітка пораненого не рухається, і поранений не намагається дихати, припиніть спроби порятунку.

d. Перевіряйте пульс на сонній артерії приблизно через кожні 12 вдихів (приблизно раз на хвилину). (Биття пульсу означає, що серце все ще перекачує кров.) Під час перевірки пульсу також перевіряйте, чи не почав поранений дихати сам. Процедура перевірки пульсу на сонній артерії описана нижче.

(1) Продовжуйте тримати дихальні шляхи пораненого відкритими, притискаючи його лоб однією рукою.

(2) Знайдіть сонну артерію на тій стороні шиї пораненого, яка ближче до вас. Одна сонна артерія знаходиться в заглибленні зліва від дихального горла (трахеї), друга — в такому ж поглибленні справа.

(3) Вказівним і середнім пальцями вільної руки найдіть артерію у ямці поряд з кадиком.

(4) Після того, як ви знайшли артерію, обережно притисніть її вказівним і середнім пальцями і слухайте пульс впродовж 5-10 секунд. Див. малюнок 8-3.

!! Не використовуйте великий палець для того щоб знайти пульс. Якщо використати великий палець, можна помилитися, прийнявши за пульс пораненого пульс у вашому великому пальці.

Малюнок 8-3. Знаходження пульсу на сонній артерії.

(5) Оцініть ситуацію і виконайте потрібну дію.

(а) Якщо у пораненого є пульс, але він все одно не дихає самостійно, продовжуйте робити штучне дихання з частотою один вдих кожні п’ять секунд. Перевіряйте пульс через кожні 12 вдихів.

(b) Якщо у пораненого немає пульсу, припиніть свої зусилля. Робити серцево-легеневу реанімацію не рекомендується, це не входить в завдання бійця-рятувальника у військово-польових умовах. 

(с) Якщо поранений почав дихати самостійно, вставте носоглотковий повітропровід у разі необхідності. Носоглотковий повітропровід використовують, якщо поранений без свідомості, якщо частота його дихання менше двох разів за 15 секунд, або якщо поранений видає звуки, що хропуть або булькають.

e. Продовжуйте робити штучне дихання до тих пір, поки поранений не почне дихати сам, або доки пульс не перестане прослуховуватися, або доки вам не скаже зупинитися керівник вашого підрозділу або санітарний інструктор.

Встановіть назофарингеальний (носоглотковий) повітровід.

Носоглотковий повітропровід (назофарингеальна трубка) (див. малюнок 8-4) забезпечує доступ повітря в дихальні шляхи, не даючи язику запасти в горло і перекрити доступ повітря.

дих4

Малюнок 8-4. Приклади носоглоткових повітропроводів.

УВАГА: Не використайте носоглотковий повітропровід, якщо мала місце травма голови, і у пораненого пошкоджено піднебіння, або відкриті тканини мозку.

УВАГА: Не використайте носоглотковий повітропровід, якщо з носа або вух тече прозора рідина. Це може бути спинномозкова рідина (СМР). Вона може вказувати на перелом черепа.

а. Перш ніж вставляти повітропровід, переконаєтеся, що поранений лежить на спині лицем вгору.

b. Змастіть повітропровід стерильним гелем або водою (малюнок 8-5).

дих5

Малюнок 8-5. Змазування носоглоткового повітропроводу стерильним гелем.

c. Вставте повітропровід.

(1) Розкрийте носовий отвір пораненого, для цього натисніть на кінчик носу пораненого (малюнок 8-6). Зазвичай для першої спроби використовують праву ніздрю.

дих6

Малюнок 8-6. Відкриття носового отвору пораненого.

(2) Вставте кінчик повітропроводу в ніздрю.

(3) Розташуйте повітропровід так, щоб скіс (загострений кінець) був спрямований у бік мембрани (перегородки у носі, що розділяє ніздрі).

(4) Вставте повітропровід у ніздрю і просуньте так, щоб загнута кромка прилягала до ніздрі (малюнок 8-7).

Малюнок 8-7. Повітропровід вставлений, і кромка прилягає до ніздрі.

УВАГА: Ніколи не проштовхуйте повітропровід з силою у ніс пораненого. Якщо ви відчуваєте опір, витягніть повітропровід і спробуйте вставити його в іншу ніздрю. Якщо не вдається ввести повітропровід у жодну ніздрю, укладіть пораненого в положення на бік і йдіть по медичну допомогу.

(5) Зафіксуйте повітропровід за допомогою шматочка липкої стрічки.

d. Укладіть пораненого в положення на бік і вирушайте по медичну допомогу.

Укладіть пораненого в безпечне положення на боці

Безпечне положення на боці (малюнок 8-8) дозволяє крові, слизу і блювотним масам витікати з рота пораненого, не перекриваючи дихальні шляхи. Воно також не дає язику запасти і перекрити доступ повітрю. Повертати пораненого на бік можна в напрямку до себе і від себе. До себе повертати більш зручно і доцільно так як ви весь час контролююте пораненого. Щоб покласти пораненого на бік в напрямку до себе:

а. Витягніть ближчу до вас руку пораненого за голову. Витягнута рука утворюватиме вісь повороту та захищатиме шийний відділ хребта від поперечних рухів небезпечних при можливому переломі шиї.

b. Зігніть іншу руку в лікті та заведіть тильну сторону долоні до ближчої до вас щоки пораненого.

c. Зігніть дальню від вас ногу пораненого в коліні. Використовуючи зігнуті руку і ногу пораненого як важіль, поверніть його на себе. Таким чином можна без зусиль повернути будь-яку людину.

d. Підтягніть зігнуту ногу трохи вище, поправте руки пораненого, надаючи йому зручне стійке положення.

Малюнок 8-8. Поранений в стабільному положенні на боці.

Використання іншого оснащення для відкриття дихальних шляхів та підтримання дихання пораненого.

  1. Якшо ваш підрозділ оснащений відповідним медичним устаткуванням, і ви пройшли відповідне навчання та знаєте показання, протипоказання і техніку застосування даних пристроїв та оснащення застосовуйте:

  • Мішок Амбу для проведення штучного дихання пораненим з зупинкою дихання (Див.*)

  • Надгортанний повітровід IGel (Ай-Джель) для забезпечення прохідності дихальних шляхів у пацієнтів без свідомості, з зупинкою дихання (Див.Відео).

  • Набір для інтубації у поранених без свідомості, з зупинкою дихання (Див.*).

  • Виконайте конікотомію при непрохідності чи ушкодженні верхніх дихальних шляхів. Див. Конікотомія

Наступна лекція присвячена допомозі при проникаючому пораненні грудної клітки.