— Сторонні предмети в оці, тілі
Невеличка, навіть не видима з першого погляду піщинка, що потрапила в око або скалка, що застрягла в пальці, роблять абсолютно нестерпним самопочуття мандрівника.
Тому єдиний тут вихід — найскоріше витягти чужорідний предмет з тіла людини.
Сторонні тіла в оці.
В оці може виявитися вія, смітинка, піщинка, комаха. В більш важких випадках — металева стружка, скло, хімічні речовини.
Почекайте кілька хвилин, попросіть постраждалого покліпати —сльоза може вимити те, що потрапило в око. Спробуйте переконати потерпілого не терти око, особливо, якщо в оці твердий предмет.
Якщо є така можливість, краще всього промити око фізіологічним розчином чи проточною або кип’яченою (охолодженою) водою, особливо якщо в оці — багато смітинок. Найкраще нахилити обличчя над ємністю з водою і багаторазово відкривати і закривати очі у воді або промити струменем води (струмінь спрямуйте у внутрішній кут ока). Також можна спробувати рясно закапувати у відкрите око воду або фізіологічний розчин.
Якщо покращення не настало або у вас немає достатньої кількості води посадіть постраждалого обличчям до світла. Роз’єднайте повіки. Попросіть його подивитися праворуч, ліворуч, вниз і вгору. Впевніться, що Ви оглянули все око.
Коли стороннє тіло під нижньою повікою, відтягніть її якнайдалі вниз і легко витягніть стороннє тіло кінчиком зволоженої хустинки.
Якщо ж воно під верхньою повікою, відтягніть її вниз на нижню повіку. Вії нижньої повіки можуть вичистити внутрішню частину верхньої повіки .
Інший спосіб — станьте за постраждалим і зігніть його голову назад до своїх грудей. Покладіть сірник на верхню частину горішньої повіки, а потім, схопивши повіку за край, відтягніть її вгору на сірник, щоб внутрішня поверхня вивернулась наверх. Легко усуньте стороннє тіло кінчиком зволоженої хустинки і поверніть повіку знову вниз.
Ніколи не намагайтеся вийняти чужорідне тіло, яке глибоко вбилося в очне яблуко. Негайно зверніться до лікаря, наклавши пов’язку на постраждале око.
Також слід терміново звернутися до лікаря, якщо чужорідне тіло знаходиться в зоні зіниці або райдужної оболонки або якщо після видалення стороннього тіла після години залишається сльозотеча, біль в оці, почервоніння ока, двоїння в очах або погіршення гостроти зору. Якщо ви бачите, що очне яблуко подряпане або на ньому є порізи, терміново викликайте швидку допомогу і накладіть на око не чинячи тиску холодні примочки, щоб зменшити набряк. Якщо є кровотеча, накладіть стерильну пов’язку, але без тиску на око.
Після накладення пов’язки на одне око, накладіть її і на друге. Це убезпечить від синхронного руху ушкодженого ока разом із здоровим та зменшить можливість його подальшого ушкодження.
При витіканні з ока рідини — не промивати око і не накладати пов’язку!
Особливо важким випадком є потрапляння хімічних продуктів в око.
Негайно викликайте швидку допомогу або доставте постраждалого до лікарні. До цього потрібно промивати око під краном з проточною водою до приїзду швидкої, або не менше 15 хвилин, утримуючи повіки відкритими,.
Сторонні тіла в носі
Не намагайтеся дістати стороннє тіло за допомогою ватної палички або інших підручних засобів.
Поки чужорідне тіло не вилучено, треба щоби постраждалий намагався дихати ротом.
Нехай постраждалий спробує виштовхнути предмет, акуратно вишмаркавшись. Не можна робити це занадто сильно і багато разів. Якщо предмет знаходиться в одній ніздрі, слід акуратно затиснути іншу і обережно видихнути через ту, в якій знаходиться предмет.
Якщо предмет добре видно, його можна акуратно видалити пінцетом. Якщо при цьому є небезпека проштовхнути його ще глибше, слід викликати швидку допомогу.
При невдалій спробі видалити стороннє тіло, слід викликати «швидку» або самому доставити потерпілого в лікарню.
Сторонні тіла у вусі:
Найчастіше сторонні тіла спостерігаються у дітей, вони засовують дрібні предмети (деталі іграшок, шматочки паперу, зерна злаків і бобів, кісточки від ягід, гудзики, намистинки) собі, або іншим дітям у вуха. У дітей, як і дорослих у вусі можуть бути шматки вати.
Іноді під час сну у вухо можуть залізти різні комахи.
Тривале перебування чужорідного тіла у вусі сприяє виникненню запальних процесів в зовнішньому вусі, сірчаних пробок та інших порушень.
Симптомами стороннього тіла у вусі можуть бути погіршення слуху, біль, свербіж. Комахи завдають масу неприємних болісних відчуттів постраждалому.
Найефективнішою допомогою при сторонніх тілах вуха (якщо барабанна перетинка ціла та неушкоджена) є його промивання за допомогою м’якої груші з м’яким наконечником.
Не потрібно витягувати чужорідне тіло самостійно, використовуючи при цьому «підручні матеріали» (шпильки, голки), не слід також видаляти округлі предмети за допомогою пінцета. Неправильні маніпуляції приводять до проштовхування предмета ще глибше і нанесення травм.
У випадку комах у вусі їх звичайно присипляють, закапавши у вухо 2-3 краплі олії або 40% спирту, потім вимивають струменем теплої води з гумової груші або шприца Жане.
Якщо простими маніпуляціями не вдається видалити стороннє тіло постраждалого треба показати ЛОР — лікарю.
Рибацький гачок в тілі.
Іноді буває, що навіть досвідчений рибалка вловить сам себе, впіймавши на гачок власний палець. В цьому випадку ні в якому разі не слід намагатися вийняти гачок зворотним рухом — це призведе до грубої травми м’яких тканин. Гачок слід просунути вперед, гостру частину вивести назовні, потім відкусити гострими щипцями у самої шкіри ту частину, яка переходить у вушко, і видалити гачок потягуванням за гострий кінець (рис. 1). При такій методиці травма м’яких тканин пальця буде мінімальною. Після видалення гачка лікування проводять як при колотих ранах.
Видалення скалки.
Будь яка скалка, навіть найменша, повинна бути видалена. Крім того, що вона заподіює біль і неспокій, вона ще може викликати місцеве запалення тканин і навіть призвести до обмеження рухливості кінцівки.
Найпростіший спосіб видалення дрібної занози — видалення за допомогою липкої стрічки або лейкопластиру. Прикріпіть шматочок липкої стрічки до ділянки шкіри, де «сидить» скалка, і різко смикніть в напрямку протилежному тому, в якому вона встромилася. Подібний до цього метод полягає в застосуванні клею БФ-6 або подібного. При цьому методі клей наноситься на шкіру на 15-20 хвилин, а потім видаляється разом із скалкою.
Якщо ваші спроби виявилися невдалими, треба вдатися до традиційного методу допомоги — голки і пінцету. Операцію видалення скалки постарайтеся робити при доброму освітленні. Вимийте руки, простерилізуйте (кип’ятінням або на вогні) інструмент. Розгляньте скалку і визначте, під яким кутом вона увійшла в шкіру. Підштовхніть її, натискаючи пальцем. Схопіть пінцетом кінчик скалки, що висунувся, і витягуйте її під тим же кутом, під яким вона увійшла в тіло. Якщо зовнішній кінець скалки обламався або глибоко занурився в тіло, постарайтеся кінчиком голки звільнити його і трохи підняти, щоб можна було вхопитися пінцетом.
Один з найпростіших способів, що підходить і для маленьких дітей, — відмочити пошкоджену область в солоній воді. Цей метод працює краще за все для руки або ноги, які можуть легко бути занурені в чашку з водою. Сіль і вода змушують шкіру стиснутися, висуваючи скалку так, що її можна буде зачепити пінцетом.
Після того, як ви витягли скалку обов’язково необхідно продезінфікувати це місце за допомогою будь-яких антисептиків (етиловий спирт, перекис водню, йод тощо).
Як зняти кільце з напухлого пальця.
Найпростіший спосіб зняти кільце — мило.
Нанести трохи рідкого мила на палець і розтерти. Спробувати зняти кільце.
Замість мила можна використовувати вазелін, крем для рук або рослинне масло.

рис.2 Як зняти кільце
Інший спосіб, коли мило не допомагає — за допомогою нитки і голки.
Взяти товсту лляну нитку і велику голку. Нитку протягнути в голку. Потрібно просовувати голку вушком під кільцем від основи пальця рухаючись до нігтя. Як тільки нитка з’явилася з іншого кінця її потрібно майже повністю витягнути. Почати обмотувати ниткою палець починаючи від кільця щільно накладаючи нитку без просвітів тур за туром на кілька сантиметрів в напрямку нігтя пальця. Як тільки палець обмотали, потрібно взяти кінчик нитки із зворотного боку, і почати розмотувати нитку, здійснюючи рухи навколо пальця. Кільце має легко знятися.
Небезпечні сторонні предмети в тілі.
В результаті нещасних випадків (вибухів, аварій, стихійних лих, умисних дій інших осіб тощо) в тілі людини можуть виявитися різноманітні сторонні предмети: осколки, арматура, клинки, тощо. Таким стороннім тілом в принципі може виявитись будь-який предмет. Ці предмети дуже серйозно ушкоджують тканини людини. Особливо небезпечним є ушкодження кровоносних судин та внутрішніх органів.
Головне правило при таких травмах — ні в якому разі не намагатись витягти сторонній предмет з тіла. Таке намагання може викликати велику, небезпечну для життя кровотечу. З метою убезпечити постраждалого від подальших ушкоджень необхідно максимально обмежити його рухи.
Постраждалому необхідно дати (ввести) знеболювальне, зупинити кровотечу, накрити рани стерильними серветками та якомога скоріше доправити його у лікарню для проведення термінового хірургічного втручання.
Сторонні тіла та вода можуть також потрапити в дихальні шляхи людини, створюючи для неї смертельну небезпеку. Як діяти в таких випадках ви дізнаєтесь у третій лекції в темах «Удавлення» та «Утоплення».
Перебуваючи на природі ви можете зазнати укусів комах, кліщів, павуків, отруйних змій. Це може бути дуже небезпечно. Отже розглянемо наступну тему «Укуси комах, кліщів, павуків, змій«.