— Серцевий напад та підвищений тиск

СЕРЦЕВИЙ НАПАД (ІНФАРКТ МІОКАРДУ)
Серцевий напад (інфаркт міокарду) – некроз (омертвіння) ділянки серцевого м’яза внаслідок порушення її кровопостачання, що виявляється в порушенні серцевої діяльності.

Причинами інфаркту можуть стати:
— Атеросклероз;
— Гіпертонічна хвороба;
— Фізичні навантаження у поєднанні з емоційним напруженням – спазм судин при стресі;
— Цукровий діабет та інші обмінні захворювання;
— Вплив навколишнього середовища і т. д.
Симптоми і ознаки серцевого нападу (інфаркту):
Реакція – в початковий період больового нападу неспокійна поведінка, нерідко супроводжується страхом смерті, надалі можлива втрата свідомості.
Дихання – часте, поверхневе, може зупинитися. У деяких випадках спостерігаються напади задухи.
Циркуляція крові – пульс слабкий, швидкий, може бути переривчастим. Можлива зупинка серця.
Інші ознаки – сильний біль в області серця, як правило, виникає раптово, частіше за грудиною або зліва від неї. За характером біль – стискаючий, пекучий. Зазвичай він проводиться в ліве плече, руку, лопатку. Нерідко при інфаркті, на відміну від стенокардії, біль поширюється вправо від грудини, іноді захоплює верхню частину живота і “віддає” в обидві лопатки. Біль наростає. Тривалість больового нападу при інфаркті обчислюється десятками хвилин, годинами, а іноді цілодобово. Може бути нудота і блювота, обличчя і губи можуть посиніти, виражене потовиділення. Потерпілий може втратити здатність говорити.

Перша допомога.

1. Якщо потерпілий у свідомості – надати йому напівсидяче положення, підклавши під голову і плечі, а також під коліна подушки або згорнутий одяг.
2. Дати потерпілому таблетку аспірину і попросити розжувати її та/або під язик — таблетку нітрогліцерину.
3. Послабити стискуючі частини одягу, особливо в області шиї.
4. Негайно викликати швидку допомогу.
5. Допомогти хворому прийняти рекомендовані його лікарем ліки (в разі наявності).
6. Якщо потерпілий без свідомості, але дихає – укласти його в безпечне положення на бік.
7. Контролювати дихання і циркуляцію крові, у разі зупинки серця негайно приступити до серцево-легеневої реанімації.

ПІДВИЩЕНИЙ ТИСК (АРТЕРІАЛЬНА ГІПЕРТЕНЗІЯ)

АРТЕРІАЛЬНА ГІПЕРТЕНЗІЯ (АГ) діагностується при підвищенні тиску більше ніж 140/90 мм рт. ст.

АГ називають «тихим вбивцею» тому, що дуже часто (майже у третині випадків) хворі не відчувають підвищеного тиску. Симптоми з’являються при більш значному підвищенні та коли починають страждати інші органи  — найчастіше головний мозок та серце. Несвоєчасне надання допомоги може спричинити важкі наслідки — інсульт, серцевий напад. Значне підвищення тиску у хворого (180/100 мм рт. ст. або вище)  називається гіпертонічним кризом.

Ви стали свідком гіпертонічного кризу, якщо у людини вдома чи під час подорожі пришвидшується серцебиття, виникає запаморочення, різкий головний біль (особливо в потиличній частині), болі в грудях, нудота, блювота, шум у вухах, задишка, судоми, аж до раптової втрати свідомості. Звичайно, подібні скарги можуть бути і при інших хворобах, можуть бути тільки деякі з них, тому, якщо  є  така можливість, треба обов’язково виміряти тиск.

Якщо людина хворіє вже тривалий час, вона скоріше за все знає «свої» симптоми, і це полегшує визначення діагнозу у випадку, коли відсутній прилад для вимірювання тиску. Про підвищений тиск свідчить також прискорений  пульс, який проявляється доволі потужними поштовхами, в місцях його вимірювання.

Перша допомога.
При перших ознаках кризу терміново викличте невідкладну допомогу. Як правило, хворі на АГ знають про свій стан і мають при собі ліки, що знижують тиск.  В такому випадку перш за все треба прийняти разову дозу ліків, не залежно від часу останнього їх прийому. Якщо звичних ліків у хворого немає, можна дати з аптечки таблетку нітрогліцерину (під язик), 30 крапель корвалолу (з водою або на шматочку цукру) або таблетку валідолу. Сильний головний біль спричинений набряком головного мозку, тому треба давати не знеболювальні засоби, а сечогінні.

Хворому треба максимально обмежити рухи, надати йому напівсидяче положення, забезпечити приплив свіжого повітря та спокій.

Дізнайтесь, як можна врятувати людину з інсультом за допомогою простого правила F-A-S-T.