Шок — загальна реакція організму на вплив надсильних травмуючих подразників, яка проявляється розладом і пригніченням основних життєво важливих функцій організму в першу чергу кровообігу в сполученні з розладами дихання, нервової діяльності та обміну речовин.
Шок може бути спричинений важкою інфекцією, крововтратою, важкою алергічною реакцією, важким зневодненням або серцевими проблемами. Коли кровообіг значно знижується, організм не отримує адекватного постачання кисню, і виникає шок. При цьому хворі можуть втратити свідомість та не реагувати на голос і біль.
У більшості випадків шок представляє серйозну небезпеку для життя.
У залежності від причин, розрізняють наступні види шоку: травматичний, геморагічний (при масивних крововтратах), опіковий, кардіогенний (при інфаркті міокарду), анафілактичний (надважка алергічна реакція, в т.ч. на введення ліків). Інші види шоку септичний, гемолітичний та інші є ускладненнями інших станів та захворювань і для вивчення в рамках надання ПМД не актуальні.
Прояви. Прояви шоку носять стадійний або фазний характер. Потерпілий може бути збудженим у початковій фазі, блідим, його рухова активність підвищена. У подальшому настає пригнічення свідомості, особа набуває загострених рис, пульс на зап’ясті може бути дуже слабим або відсутнім. Дихання стає частим і поверхневим, потерпілий відчуває спрагу, іноді з’являється блювота.
Про шок треба думати, якщо в постраждалого від травми, кровотечі, опіку, серцевого нападу, укусу бджоли, гострої алергічної реакції з’являється:
неприродна збудженість, або неспокій, які в подальшому змінюються на пригнічення свідомості, загальмованість;
холодна волога шкіра з блідим або сіруватим забарвленням;
слабкий прискорений пульс;
дихання спочатку може бути уповільненим і поверхневим, в подальшому можлива гіпервентиляція (прискорене або глибоке дихання);
артеріальний тиск нижче норми – пульс важко знайти;
очі втрачають блиск, погляд може стати нерухомим, іноді спостерігається розширення зіниць;
при анафілактичному шоці (при алергії) — набряк обличчя і шиї, набряк навколо очей, почервоніння шкіри, висип, червоні плями на обличчі;
потерпілий може бути як без свідомості, так і у свідомості, якщо людина у свідомості, вона може відчувати нудоту, сильну слабкість або затьмарення свідомості.
Отже симптоми шоку включають: • Нездоровий колір шкіри — блідий, сірий чи синюшний • Запаморочення та головокружіння • Нудота, блювота • Зміна поведінки — збудження, або пригніченість, відсутність свідомості • Вогка, холодна шкіра
Перша допомога. При шоку перша медична допомога починається з усунення впливу на людину травмуючих факторів. Якщо є кровотеча – зупинити її. Зателефонувати 103.
При переломі
Мал. 1. Протишокове положення
кінцівки необхідно створити спокій пошкодженому сегменту накладенням шини або за допомогою підручних матеріалів.
Головним завданням є збільшення припливу крові до головного мозку, для чого необхідно укласти постраждалого на спину так, щоб у нього були підняті кінцівки (Протишокове положення зображене на Мал. 1). При травмі голови піднімати ноги та опускати голову не можна. Якщо шок виник внаслідок серцевого нападу потерпілому необхідно надати напівсидяче положення, підклавши під голову і плечі, а також під коліна подушки або згорнутий одяг.
При наявності спраги – напоїти потерпілого.
Забороняється давати пити постраждалим з травмою живота!
Обов’язковим заходом профілактики та боротьби з шоком є зігрівання посраждалого. Для цього використовуються гарячі напої, ковдри, теплий одяг та т. ін.
При травматичному шоці дати знеболювальне.
Необхідно забезпечити постраждалому спокій та тишу.
В разі зупинки дихання та серцевої діяльності приступити до СЛР.
Після надання першої допомоги без зволікання доставити потерпілого до лікувальної установи.
Отже, при ознаках шоку, обов’язково виконайте наступне: 1. Пересвідчіться у безпеці та зателефонуйте за номером 103.
2. Зупиніть критичну кровотечу. 3. Допоможіть людині лягти і підняти ноги. 4. Накрийте людину ковдрою, щоб утримувати тепло. 5. Будьте готові виконувати СЛР. 6. Залишайтеся з людиною, поки не з’явиться допомога.
Наступна тема навчить правильно діяти при такому загрозливому стані, як «Серцевий напад».