— Утоплення

За деякими даними в Україні щороку гине на воді близько 4 тис. чоловік.

При утопленні, як і при іншій надзвичайній ситуації, спочатку треба припинити дію ушкоджуючого фактору. Але в цьому випадку це зробити не так просто і вимагає від рятівника знання, вміння та зусиль. Як витягти з води потопаючого, максимально безпечно для рятівника та ефективно для жертви, розглянуто в розділі “Екстремальні ситуації» в темі «Рятування потопаючого».

Якщо постраждалий, що був витягнутий з води, перебуває у непритомному стані йому якнайскоріше повинна бути проведена СЛР. Часові межі СЛР встановлюють межу у приблизно 10 хвилин після зупинки серця, протягом яких реанімаційні заходи можуть бути ефективними. В разі утоплення в холодній воді часові межі можуть дещо збільшитися. Це стається тому, що вода, охолоджуючи тіло жертви, уповільнює життєві, а відповідно, і  руйнівні процеси в її органах. Тому відомі випадки коли СЛР  була ефективною і більше ніж через 10 хвилин після зупинки серця. Але насправді ефективними реанімаційні заходи будуть, якщо розпочати їх в перші 1 -2 хвилини. Після 6 хвилин перебування під водою оживити людину набагато важче.

У випадку утоплення рекомендується проводити реанімацію з застосуванням масажу серця та штучного дихання, так як СЛР «тільки руки» буде менш ефективною в цьому випадку.

Завжди треба пам’ятати про можливість ушкодження шийного відділу хребта у постраждалого внаслідок невдалого пірнання. Тому при підозрі на таке ушкодження необхідно фіксувати шийний відділ під час рятувальних заходів.

З метою надання першої допомоги необхідно розрізняти два види утоплення — мокре (справжнє або «синє») і сухе («біле»), в залежності від  того, чи наповнились легені постраждалого водою чи ні.

Мокре утоплення трапляється найчастіше, вода при цьому  обов’язково потрапляє в легені.

Сухе утоплення зустрічається в менше ніж чверті випадків. Воно стається при рефлекторному звуженні голосової щілини, при цьому людина гине від механічної асфіксії або внаслідок первинної зупинки серця та дихання, що виникли через травму, різке охолодження, переляк. Таке утоплення частіше зустрічається у жінок та дітей під впливом різкого раптового охолодження, сильного емоційного потрясіння, але відомі випадки утоплення в таких ситуаціях навіть спортсменів, що займалися водними видами спорту. При цьому виді утоплення результати рятувальних дій є завжди кращими, ніж при мокрому утопленні.

Перша медична допомога

Негайно викликати швидку допомогу!

ПМД треба надавати негайно на місці нещасного випадку. Якщо потерпілий притомний, його треба заспокоїти, дати гарячий чай, каву.

Якщо потерпілий без свідомості, але у нього збережені задовільний пульс і дихання, то його слід уложити на спину, зафіксувати шийний відділ хребта, очистити при необхідності та забезпечити прохідність дихальних шляхів, насухо витерти і зігріти. Не залишати без нагляду. Слідкувати за диханням та пульсом. В разі необхідності перемістити в безпечну позицію на боку.

Потерпілому, у якого відсутня свідомість, немає самостійного дихання, але зберігається серцева діяльність, після попередніх заходів, які спрямовані на звільнення дихальних шляхів, потрібно якомога швидше почати штучне дихання.

Якщо ж потерпілий непритомний з ознаками «сухого» утоплення (бліді шкірні покрови, відсутня піна з рота) у нього відсутній пульс, дихання, розширені зіниці,  необхідно якнайшвидше приступити до СЛР — штучної вентиляції легень і
закритого масажу серця.

При «мокрому» утопленні або синій асфіксії у постраждалого шкіра синюшного відтінку, з рота виділяється рожева піна,  відсутній пульс та дихання, розширені зіниці, перш за все необхідно видалити воду із верхніх дихальних шляхів і шлунку. Для цього потерпілого покладіть животом на своє зігнуте коліно. Зробіть  5-6 поштовхоподібних натискувань на його спину, після чого вода із дихальних шляхів і шлунку виллється назовні. На це треба витратити не більше 10-15 секунд. Після цього потерпілого негайно кладіть на спину, голову нахиліть назад і починайте заходи з СЛР.

!!! Останні міжнародні та національні рекомендації з ПМД наголошують на тому, що намагання видалення води з легень постраждалого зайва маніпуляція, яка відволікає рятувальників та забирає дорогоцінні секунди у жертви, так як більша частина води на той час вже всмокчеться в кров. Сучасні настанови рекомендують негайно приступати до непрямого масажу серця та штучного дихання. 

Після відновлення життєвих функцій можливі повторні порушення дихальної та серцевої діяльності  аж до їхньої зупинки, тому госпіталізація таких хворих обов’язкова.

 Невідкладна допомога в небезпечній ситуації, коли у дихальні шляхи потрапляють сторонні тверді предмети, буде розглянута у наступній темі  — «Удавлення».