— Ураження електричним струмом

Ураження людини електричним струмом може статися вдома, на транспорті, на вулиці. Причиною є порушення правил користування електричними приладами чи обладнанням, аваріями в електричних мережах, в першу чергах її обривах, коли людина торкається оголених електричних дротів або контактів. На природі причиною ураження може стати блискавка.

В разі, якщо ви стали свідком ураження людини електричним струмом, згадайте принципи надання ПМД, та в першу чергу припиніть дію ушкоджуючого фактору. Інакше ви ризикуєте теж постраждати. Вимкніть електричний струм, або відтягніть жертву від дротів чи електроприладів за одяг, використовуйте інші предмети, що не проводять струм — сухе дерево, пластик, гума, суха тканина. Більш детально, як поводитись в такій ситуаціях розглянуто в темі «Ураження електрострумом» в розділі «Екстремальні ситуації».

Якщо в результаті електротравми у постраждалого виникли серйозні та обширні травми або він непритомний — телефонуйте 1-0-3!

Якщо постраждалий непритомний, перевірте  його життєво важливі функції, такі як глибина дихання і наявність пульсу на сонній артерії. Якщо пульс наявний окропіть обличчя і руки холодною водою, дайте понюхати нашатирний спирт, вжийте заходів до зігрівання. Якщо немає ознак серцевої діяльності або дихання починайте виконувати СЛР. Виконуйте реанімаційні заходи до того часу, поки не прибуде лікар.

Огляньте тіло постраждалого, на ньому можуть бути опіки. В разі їх виявлення надайте допомогу та накладіть стерильну пов’язку, як зазначено в розділі «Опіки»

Якщо постраждалий при свідомості, в нього немає видимих травм, але він виглядає блідим, ослабленим є ризик того, що в нього розвивається шок. Тому обов’язково вкладіть його в лежаче (протишокове) положення, при якому голова знаходитиметься на рівні або трохи нижче грудей, а ноги трохи підняті. В цьому випадку госпіталізація також необхідна, так як можливі віддалені прояви ураження головного мозку, дихальної та  серцево-судинної систем.

Наступна тема розкриває дуже важливий аспект першої допомоги — «Транспортування та евакуація постраждалих».