— Удавлення

Удавлення, як правило, викликано сторонніми предметами, такими як їжа, що потрапляють у дихальне горло людини. Так як жертва удавлення повністю усвідомлює, що вона не може нормально дихати, це стає причиною паніки постраждалого, що робить оцінку ситуації та проведення рятувальних дій вкрай важкими.  Тут дуже важливо спробувати заспокоїти жертву, що допоможе визначити чи ваша допомога дійсно необхідна чи можливо буде достатньо власного кашльового рефлексу жертви.

Спочатку зверніться до людини з питанням «Що сталося?», щоб з’ясувати, чи дійсно вона задихається. Цей простий крок може бути дуже ефективним — хоча жертва може сильно кашляти або навіть хапати ротом повітря, але якщо він в змозі відповісти, то він, ймовірно, НЕ УДАВИВСЯ. Жертва удавлення не зможе говорити, так як повітря не може досягти її легенів. Але якщо постраждалий може на ваше звернення тільки показати на своє горло, починає синіти то він швидше за все удавився.  Ви повинні виконати негайно прийом Геймліха (Heimlich).

  • Займіть правильну позицію — станьте за жертвою, міцно поставивши одну ногу між ніг постраждалого.
  • Обхопіть однією рукою постраждалого і покладіть кулак цієї руки трохи вище його пупка.
  • Покладіть другу руку безпосередньо на першу.
  • Стискайте швидко живіт потерпілого  в напрямку вгору стільки разів, скільки необхідно, щоби усунути сторонній об’єкт з дихальних шляхів постраждалого.

Якщо ви не в змозі очистити повітряні шляхи жертви, наберіть 1-0-3 негайно і продовжувати виконувати прийом Геймліха (Heimlich) до прибуття допомоги.

Якщо дорослий або дитина перестали реагувати, зник пульс виконуйте СЛР для дорослих  або для дітей .
Якщо ви бачите об’єкт в горлі або в роті, видаліть його.

Удавлення у дорослого та дитини.

1 крок. Визначте чи може постраждалий кашляти та розмовляти. 

Якщо не може переходіть до наступного кроку.

2 крок. Робіть повторні натискання на живіт (прийом Геймліха)

до тих пір поки стороннє тіло не звільнить дихальні шляхи.

В разі значного ожиріння  чи перебуванні жертви на пізніх стадіях вагітності робіть повторні натискання на груди.

При ожирінні у дитини також робіть натискання на груди.

 

Удавлення немовляти.

1 крок. Визначте, чи може немовля кричати та кашляти. 
2 крок. Якщо ні. Покладіть його грудьми на одну руку з нахиленою вниз головою, а іншою зробіть 5 легких ударів по спині в напрямку вниз-вперед.
3 крок. Переверніть немовля спиною на руку а двома пальцями іншої руки зробіть 5 швидких натискань на грудину дитини.
4 крок. Робіть поперемінно 2 і 3 кроки до тих пір, поки дитина не відкашляє сторонній об’єкт, не почне дихати та не прийде до тями.
Якщо дитина знаходиться без свідомості, відсутнє дихання та пульс переходьте до серцево-легеневої реанімації (СЛР) у немовлят.
Якщо ви бачите в горлі сторонній предмет видаліть його.
Дивіться відео:
Удавлення у дорослих

Удавлення у немовлят 

В літніх подорожах мандрівники часто потерпають від перегрівання. Стани, що при цьому розвиваються досить неприємні та можуть бути і небезпечними. Наступна тема «Тепловий та сонячний удар» навчить вас правильно діяти в таких ситуаціях.