— Переломи та вивихи

Переломи та вивихи це два різні стани, які практично не завжди легко відрізнити.

Перелом це стан, при якому порушена цілісність кістки в результаті раптового падіння, удару або скручення.  Переломи бувають двох видів.

Відкритий перелом це стан, при якому мають місце пошкодження м’яких тканин, в тому числі і шкіри, що може бути результатом впливу травмуючої сили ззовні або відламків кісток зсередини.

Закритий перелом це стан, при якому шкіра не пошкоджена.

Вивих це стан, при якому в результаті зовнішнього впливу порушується нормальне взаєморозташування кісток у суглобі.

Перелом не завжди може бути очевидним, оскільки в більшості випадків не стається складних відкритих переломів. Важливо не помилитися в діагнозі перелому і не прийняти його за забій або розтягування. В разі сумнівів, краще перестрахуватися і надавати допомогу, як при переломі.

Типові симптоми перелому:

— швидкий і надмірний набряк;
— в постраждалій області з’являється деформація;
— пошкоджена кінцівка далі від місця перелому набуває синюшного відтінку та з’являється відчуття оніміння при дотику;
— навіть невеликий рух або контакт з пошкодженою областю викликає значний біль;

— самостійні рухи ушкодженою кінцівкою практично неможливі.

Перша допомога:

Наберіть 1-0-3! Якщо у постраждалого немає станів, що загрожують життю (кровотеча, втрата свідомості, зупинка дихання, зникнення пульсу) відразу ж починайте знерухомлення зламаної кістки шиною. Функціональні шини можуть бути виготовлені майже з будь-якого матеріалу (дерево, пластик і т.д.), який є достатньо жорстким і більшим за розміром, ніж зламані кінцівки. Покладіть шину вздовж зламаної кістки і прив’яжіть її до кінцівки бинтом, марлею або будь-якою тканиною, починаючи з більш віддаленої від тіла точки.  При накладенні шини пам’ятайте, що обов’язково повинні бути зафіксовані два суглоби (вище та нижче перелому), а при переломі стегна чи плечової кістки — три суглоби. Не фіксуйте шину  занадто сильно, оскільки це може порушити кровообіг.

Якщо стався перелом кісток передпліччя, легко оберніть його журналом або товстою газетою і знерухомте кінцівку за допомогою косинкової пов’язки, ременя, смужки бинта. Знерухомлюйте таким же чином будь-який перелом верхньої кінцівки чи ключиці.

Перелом ноги вимагає двох шин, по одній на кожній стороні ноги. Якщо відповідний матеріал для шини не доступний, ви можете використовувати здорову ногу жертви в якості імпровізованої шини.

У випадку, якщо є кровотеча, то в першу чергу зупиніть її шляхом прямого тиску чистою тканиною, накладенням тугої пов’язки, а при артеріальний кровотечі накладенням джгута чи пальцевим притисканням. Сильна кровотеча загрожує життю постраждалого, тому саме її треба ліквідувати в першу чергу.

Не намагайтеся рухати зламаною кінцівкою або її частинами, так як це може ускладнити перелом.
Не давайте  нічого їсти або пити постраждалому, так як це може привести до блювоти.
Тримайте потерпілого в теплі, це дозволить зменшити вірогідність виникнення шокового стану.

До прибуття швидкої, наскільки можливо, оберігайте постраждалого від переміщень, дайте йому знеболювальне.

Пам’ятайте мнемонічне правило ICE:

«I» (ice — лід) — якщо можливо застосовуйте лід або кубики льоду в області перелому. Це дозволить запобігти набряку і зменшити біль.
«C» (compression-тиск) — якщо рана кровоточить, застосовуйте прямий тиск чистою тканиною, щоб зменшити втрату крові.
«E» (elevation-підняття) — намагайтеся тримати травмовану область вище рівня серця, наскільки це можливо. Це дозволить зменшити приплив крові до травмованої області і звести до мінімуму набряки.

Переломи хребта

Перелом хребта — небезпечний стан, що може мати дуже серйозні наслідки. Небезпека полягає в можливості ушкодження спинного мозку, що розміщується в каналі хребта.
Найбільш частими причинами травми хребта є:
— падіння з висоти,
— автомобільно-транспортна аварія,
— удар головою при пірнанні,
— сильний удар по спині в області хребта.

При підозрі на перелом хребта пораненого краще не рухати до приїзду професійної допомоги, в разі необхідності зафіксувавши шийний відділ за допомогою шийного комірця або іншим методом (м’яка шина, ручна фіксація).
В разі необхідності перевірки на наявність свідомості, таких поранених не струшувати, а задіювати больові подразники (енергійне тертя грудини постраждалого кісточками ваших пальців, або міцне стиснення м’язу у складці між великим та вказівним пальцем пораненого, чи натискання нігтем, олівцем, сірником на нігтьове ложе пальців рук).

В разі необхідності перенесення постраждалого необхідно забезпечити максимальне  знерухомлення хребта особливо в місці можливого перелому.
Для цього шийний відділ хребта фіксується за допомогою шийного комірця або іншим методом (м’яка шина, ручна фіксація), після цього потерпілого необхідно обережно перемістити на щит (ним може бути будь-яка тверда поверхня – носилки, двері, дошка та ін). Під місце перелому слід покласти невеликий валик.

Подальші дії, як і при переломі кінцівок: знеболювання, термоізоляція (зігрівання), психологічна підтримка.

Типові симптоми вивиху:

— деформація кінцівки в області вивиху;

— набряк, біль і підвищена чутливість в області вивиху.

Перша допомога:

Ніколи не намагайтеся вправити вивих кісток силою.
Накладіть на ушкоджену кінцівку шину з метою її знерухомлення.

Застосовуйте холод на травмоване місце, щоб запобігти подальшому набряку.

Негайно зверніться до лікаря який вправить вивих та призначить відповідне лікування.

Дія зовнішньої сили на кінцівки може викликати не тільки переломи та вивихи, але і ушкодження зв’язок суглобів — відносно безпечні розтягнення або дуже неприємні, та такі, що вимагають  оперативного лікування, розриви зв’язок суглобів. Наступна тема — Розтягнення та розриви зв’язок.