— Порізи і подряпини

Порізи і подряпини найчастіші супутники мандрівників. Нерідко на них навіть не звертають увагу. Імунна система людини, як правило, справляється з такими ушкодженнями самостійно.  Але коли вона дає збій легковажний мандрівник може мати неприємні наслідки у вигляді інфекційних ускладнень.

Перший і, можливо, найважливіший крок при лікуванні невеликих порізів та подряпин, який необхідно зробити, це ретельно промити рану з м’яким антибактеріальним милом і водою. Можна скористатись простерилізованим у спирті чи на вогні  пінцетом для видалення сміття, яке вбилося в рану після промивки. Це дозволить знизити ризик зараження і можливих ускладнень. Якщо сміття дуже багато або воно  не може бути видалене з якоїсь іншої причини — поїздка у відділення невідкладної допомоги буде необхідною.

Вода може викликати кровотечу через розрідження крові. Якщо під час промивання рани ви помітили посилення кровотечі, використовуйте марлю або чисту тканину, щоб застосовувати м’який, постійний тиск, поки рана не затромбується.

Перекис водню, не дивлячись на сумніви, що висловлюють останнім часом щодо його ефективності, все ще  широко використовується в якості дезинфікуючого засобу для невеликих порізів та подряпин. Крім того, він добре очищує невеликі рани. Але застосування перекису уповільнює загоєння ран, тому ми пропонуємо без зайвої потреби не використовувати його безпосередньо на раньові поверхні.

Просушіть рану стерильним тампоном та обробіть її края антисептиком (йод, зеленка, борна кислота, хлоргексидин, тощо).

В разі продовження кровотечі зупиніть її притисканням рани стерильним марлевим тампоном.

Якщо ваша аптечка містить медичний клей БФ-6 ви можете значно полегшити процес надання ПМД. Клей БФ-6 проявляє загоюючу і антисептичну дію, сприяє загоєнню дрібних шкірних ран внаслідок утворення на їх поверхні ізолюючої еластичної і стійкої до механічних і хімічних впливів плівки.  Клей наносять на очищену, з зупиненою кровотечею шкіру тонким рівномірним шаром до повного покриття ділянки ушкодження та прилеглих неушкоджених тканин (пов’язку не накладають). У разі порушення цілісності плівки поверх неї наносять нову плівку. Плівка утворюється протягом 2 — 5 хвилин після нанесення БФ-6 і міцно утримується на шкірі протягом 2 — 3 днів.

Якщо клею БФ-6 не виявилося дійте більш традиційним чином. Мазь з антибіотиком, така як Левомеколь є гарною альтернативою — вона буде оберігати рану від зараження і прискорить процес одужання.

Перев’яжіть рану бинтом або стерильною марлею, невеликі ушкодження заклейте бактерицидним пластирем, щоб захистити її від бруду та бактерій. Змінюйте пов’язку і промивайте рану як тільки вона забрудниться.

Стежте за раною протягом декількох днів. Якщо шкіра довкола неї почервоніє або припухне, або зберігається надмірний біль, то імовірно сталося інфікування рани і необхідне звернення до лікаря. 

Не завжди ушкодження можуть бути такими незначними, як ми розглянули тепер. В другій лекції ви дізнаєтеся як діяти при наданні ПМД постраждалому з більш небезпечними ранами.

А поки що розглянемо наступний стан, що нерідко зустрічається в мандрівках та під час активного відпочинку — носова кровотеча.