— Запаморочення та зомління

Запаморочення (рос. головокружение) — це відчуття обертання голови або навколишніх предметів або почуття провалювання, падіння, нестійкості підлоги, що йде з-під ніг.

Як правило запаморочення супроводжується нудотою, нерідко блювотою, блідістю шкірних покровів, підвищеною пітливістю.  Хворий прагне заплющити очі, прийняти нерухому позу.

Запаморочення передує зомлінню (дивись далі) і триває кілька хвилин.  Запаморочення може розвинутись внаслідок сильних психічних емоцій,  сильного болю, довгого перебування в душному приміщенні, перевтоми, різкої зміни положення тіла, перебування у положенні стоячи протягом тривалого часу, голодування, під час їзди в транспорті, при глибокому, частому диханні, наприклад у рятувальника, що неправильно виконує штучне дикання (робить це занадто часто). Якщо запаморочення триває довше кількох хвилин це може бути проявом різних захворювань (цукрового діабету, захворювань нервової системи, серця тощо).

Допомога.

Вкласти постраждалого, надати йому зручну позу, створити спокій. У домашніх умовах доцільно застосовувати відволікаючі процедури: гарячі ножні ванни, гірчичники на потиличну область. Якщо запаморочення триває необхідно викликати лікаря.

Зомління (знепритомнення, непритомність, ослаблення, англ. fainting, рос. обморок) це короткочасна втрата свідомості в зв’язку з недостатнім припливом крові до мозку.

Зомління наступає внаслідок психічної травми та негативних емоцій, при сильному больовому подразнені, при довгому перебуванні в душному приміщенні, при вигляді крові, при перевтомі, при різкій зміні положення тіла, при перебуванні у положенні стоячи протягом тривалого часу, голодуванні. Зомління частіше буває у жінок, мо­лодих людей з підвищеною нервовою збудливістю, у людей з нестійким артеріальним тиском чи тенденцією до його зни­ження. Більш серйозні захворювання, такі як ненормальний або неправильний серцевий ритм, також можуть спричинити непритомність. Якщо зомління настає в положенні лежачи, це майже завжди свідчить про захворювання серця — порушення ритму, інфаркт міокарда, тощо. Втраті свідомості при зомлінні передує раптова слабкість, млість, запаморочення, потемніння або мерехтіння в очах, затерпання ніг та рук. При непритомності відзначають блідість обличчя та губ, похолодання кінцівок, краплі поту на обличчі, частий слабкий пульс, знижений тиск, поверхневе дихання, розширені зіниці (можуть бути звужені) реагують на світло.

Допомога.

    1. Пересвідчитесь, що не існує небезпеки для вас, постраждалого та інших людей.
    2. Допоможіть людині лягти у горизонтальне положення.
    3. Припідніміть ноги, якщо це можливо, щоб забезпечити приплив крові до мозку, забезпечте доступ свіжого повітря, розстебніть комірець, побризкайте обличчя холодною водою.
    4. Якщо швидкого покращення немає або людина не відповідає, зателефонуйте 103.

Людина може також зомліти, сидячи в кріслі. У цьому випадку допоможіть їй лягти на підлогу. Пам’ятайте про можливість потенційного травмування, якщо людина впаде.

Пам’ятайте, що непритомність може бути викликана широким колом проблем, деякі з яких можуть бути небезпечними для життя. Якщо ви не впевнені в причині непритомності, зателефонуйте 103, слідкуйте за диханням та пульсом. В разі їх зникнення виконайте СЛР.

Дайте 30 капель корвалолу. Після зомління бажано дати міцного чаю або кави.

Наступна тема навчить вас виявляти ознаки та надавати першу допомогу при такому стані, як «Шок»