— Розтягнення та розриви зв’язок

Розтягненням зв’язок суглобів називається пошкодження тканин з частковим розривом їх при збереженні анатомічної безперервності,  що відбувається при надмірно сильних, не властивих даному суглобу рухах. Розтягнення зв’язок — найбільш часта травма опорно-рухового апарату, з якою доводиться стикатися у повсякденному житті.

Симптоми розтягнення зв’язок:

у момент травми з’являється сильний біль в області суглоба. Рухи в суглобі можливі, але різко обмежені із-за посилення болю. При огляді спостерігаються припухлість і згладжування контурів суглоба.

Найчастіше зустрічається розтягнення зв’язок гомілковоступневого суглоба. Розтягнення відбувається головним чином при підкрученні стопи на нерівностях ґрунту або при падінні убік, якщо стопа фіксована і не може обернутися услід за гомілкою.

Розрив зв’язок суглобів виникає в тих же ситуаціях, що і розтягнення, але сила невластивих для суглобів рухів при цьому докладається значно більша. Розрив зв’язок може виникнути також і при дії значно меншої сили спрямованої на раніше розтягнені, але недоліковані зв’язки.

Симптоми розриву зв’язок:

дуже сильний біль, порушення рухів, крововилив у м’які тканини, іноді в порожнину суглоба (гемартроз), набряк та припухлість суглобів.

Перша допомога при розтягненнях та розривах зв’язок:

При незначному розтягненні звязок достатнім буде накладення тугої вісімкоподібної або черепашачої пов’язки еластичним бинтом та  створення спокою травмованому суглобу.

Розтягнення, що супроводжуються сильним болем, припухлістю суглобу в момент заподіяння травми важко відрізнити від розриву зв’язки. Але ситуацію полегшує те, що перша  допомога в обох випадках надається однаково:

Дайте або введіть постраждалому знеболювальне та

Пам’ятайте мнемонічне правило ICE:

“I” (ice – лід) — якщо можливо застосовуйте лід або кубики льоду в області травми. Це дозволить запобігти набряку і зменшити біль.
“C” (compression-тиск) — застосуйте тугу пов’язку на ушкоджений суглоб. Але пам’ятайте, що  вона не повинна порушувати нормальний кровообіг у кінцівці — колір шкіри нижче накладеної пов’язки не повинен набувати синюшного  відтінку, а в самій кінцівці не повинно бути відчуття поколювання та  порушуватися звичайна чутливість шкіри на дотик.
“E” (elevation-підняття) — намагайтеся тримати травмовану область вище рівня серця, наскільки це можливо. Це дозволить зменшити приплив крові до травмованої області і звести до мінімуму набряки.

Постраждалого обов’язково треба показати лікарю, якщо є підозра на розрив зв’язки,  при надмірному болю та набряку.

 

Ми розглянули теми пов’язані з механічними травмами тіла людини. Але травмування може бути завдане і іншими фізичними чинниками. Перше, що ми розглянемо з вами, будуть травми завдані термічними факторами або опіки.