— Отруєння
Отруєння – це порушення роботи різних органів людини внаслідок попадання до організму людини різних отруйних речовин. Отже отрутою може бути будь-яка речовина, яка при потраплянні до організму людини викликає такі порушення. За швидкістю надходження отрути до організму виділяють гострі (одночасне надходження доз, достатніх для порушення нормальної життєдіяльності організму) та хронічні (надходження протягом тривалого часу невеликих доз). Отрута може надходити до організму різними шляхами: через рот, дихальними шляхами, через шкіру, через ін’єкції.
Найбільш частими причинами отруєння є отруєння неякісною їжею (харчові отруєння), отрутохімікатами, чадним газом, медикаментами, алкоголем і сурогатами, грибами, наркотичними засобами, кислотами і лугами.
Симптоматика отруєнь дуже різноманітна і залежить від виду отруйних речовин, дози та шляху надходження до організму. Найчастіше спостерігаються такі симптоми:
— різке падіння температури тіла до 32-34С чи навпаки різке її збільшення до 38-40С;
— наявність специфічного неприємного запаху з рота;
— нудота та блювота;
— зміна кольору шкіри та сечі;
— свербіж та сильні болі в різних місцях, в залежності від шляхів потраплянні отрути до організму;
— сильний набряк, сип, наявність виразок на шкірі та слизових оболонках на ділянках потрапляння отрути;
— судоми та головний біль навіть до втрати свідомості;
— порушення дихання та ковтання;
— повна або часткова втрата слуху, дзвін у вухах;
— повна або часткова втрата зору, виникнення «зірочок» перед очима, втрата здатності розрізнювати кольори;
— порушення ходи та координації рухів;
— сонливість чи навпаки сильне збудження, розширення зіниць;
— відсутність пульсу в кінцівках, зупинка дихання.
Перша допомога, як і все подальше лікування залежить від виду отрути, але існують певні загальні принципи:
— допомога повинна бути надана якомога скоріше, від цього залежить подальший розвиток хвороби та часто саме життя постраждалого;
— при гострому отруєнні негайно викликати швидку, зателефонувавши 1-0-3, або після надання першої допомоги постраждалого необхідно негайно доставити до найближчого медичного закладу;
— допомога повинна бути спрямована на визначення отруйної речовини; негайне виведення отрути з організму (протягом першої години); знешкодження отрути за допомогою сорбентів чи протиотрут; підтримання основних життєвих функцій організму (симптоматичне лікування).
— при отруєнні харчовими продуктами, алкоголем чи грибами, потраплянні до шлунку лікарських препаратів чи іншої отрути необхідно дати випити постраждалому 1-1,5 літри води та викликати блювоту.
Промивання шлунку ефективне протягом першої години після отруєння!
Після цього постраждалому можна дати будь який сорбент (ентеросгель, активоване вугілля), покласти у горизонтальне положення та тепло вкрити, давати пити теплу рідину.
Дорослим та підліткам старше 12 років активоване вугілля призначають внутрішньо у дозі 25 – 100 г (1 г міститься в 4 таблетках) на прийом, дітям від 1 до 12 років 25-50 г, дітям до 1 року в розрахунку 1 г на 1кг маси тіла у вигляді водної суспензії в 0,5 – 2 склянках води (1 частина активованого вугілля на 8-10 частин води) та викликати блювоту ;
При зупинці дихання необхідно негайно почати робити штучне дихання (вдихи кожні 5 сек), а при ознаках зупинки серцевої діяльності (відсутність пульсу та дихання) – почати серцево-легеневу реанімацію (СЛР);
— при потраплянні до шлунку їдких хімічних речовин (кислоти, луги), а також нафтопродуктів (бензин, керосин, солярка) не викликати блювоту та не давати вугілля!
При отруєнні їдкими хімічними речовинами терміново дайте постраждалому воду чи молоко для зниження концентрації речовини та терміново доправте його до стаціонару для видалення отрути через назогастральний зонд та подальшого лікування. При зупинці дихання необхідно негайно почати робити штучне дихання, а при ознаках зупинки серцевої діяльності (відсутність пульсу та дихання) – почати СЛР!
— якщо при потраплянні до шлунку їдких речовин виникла затримка з терміновою госпіталізацією спробуйте надавати першу допомогу в залежності від того, яка хімічна речовина потрапила в організм: при отруєнні кислотою необхідно нейтралізувати кислоту лужним розчином – давати постраждалому внутрішньо через короткі проміжки часу по столовій ложці розчину соди (2 чайні ложки на склянку води), молоко чи яєчний білок змішаний з водою; при отруєнні лугами постраждалому необхідно давати холодну воду, підкислену оцтом (2 столові ложки 3% розчину оцту на склянку води), рослинну олію або яєчний білок змішаний з водою. При зупинці дихання необхідно негайно почати робити штучне дихання, а при ознаках зупинки серцевої діяльності (відсутність пульсу та дихання) – почати СЛР!
— при потраплянні отруйної речовини на шкіру, ретельно промийте водою ділянку, на яку вона потрапила, та зніміть одяг, на якому залишились сліди цієї речовини;
— при потраплянні отруйної речовини до очей, негайно промийте очі великою кількістю проточної холодної води;
— при вдиханні отруйної речовини необхідно прополоскати рота та, якщо можливо, надати постраждалому випити велику кількість рідини. Необхідно негайно вивести чи винести постраждалого на свіже повітря. Одяг також бажано зняти: він міг увібрати в себе пари отруйної речовини. Якщо це неможливо, то необхідно хоча б розстебнути одяіг та забезпечити надходження свіжого повітря. У разі втрати свідомості необхідно піднести до носу постраждалого розчин нашатирного спирту, а при зупинці дихання зробити штучне дихання;
Наступна тема «Інфекції».