— Носова кровотеча

В передньо-верхній частині носової перегородки людини знаходяться багато невеликих тендітних кровоносних судин (сплетіння Кісельбаха, або зона Літла), які дуже чутливі до пошкоджень (Мал.1). Носова кровотеча може бути викликана падінням, ударом в ніс, сторонніми предметами (в тому числі колупанням у носі), запальними процесами або навіть від вдихання надмірно сухого повітря.

Мал.1. Сплетіння Кіссельбаха. Носова кровотеча

Якщо носова кровотеча не є симптомом більш серйозної травми або захворювання, вона рідко буває небезпечною і звичайно її можна зупинити  стисненням носового ходу протягом кількох хвилин.

Перша допомога при носовій кровотечі:

 • Не нахиляйте голову постраждалого назад.
 • Сядьте прямо і нахиліться трохи вперед, зменшуючи тиск крові в носових судинах.
 • Ослабте тісний одяг на шиї жертви.
 • Якщо можливо, нехай постраждалий спльовує надлишок слини — проковтування може порушити згусток, що утворюється в місці кровотечі, а також викликати нудоту.
 • Великим і вказівним пальцями притисніть крила носа до перегородки. Дихайте ротом. Цей прийом

  Мал. 2. Зупинка носової кровотечі

  дозволяє притиснути ділянку носової перегородки і зупиняє кровотечу. (Мал.2)

 • Продовжуйте затискати ніс протягом 5-10 хв. (іноді до 20 хв)
 • Після зупинки кровотечі, для попередження її відновлення не рекомендується колупати в носі або сякатися, нахилятися вперед, пити міцну каву або чай принаймні годину.
Для більш швидкого та стійкого ефекту можна скористатися
судинозвужувальними краплями, наприклад оксиметазоліном (назол, назолонг, нокспрей), перед притисканням крила носу до перегородки.

Якщо, незважаючи на надану допомогу, ніс жертви продовжує кровоточити більше 20 хвилин, або якщо втрата крові виявляється надмірною, або якщо потерпілий знаходиться в непритомному чи переднепритомному стані, Ви повинні зателефонувати 1-0-3 або доставити його до найближчого відділення невідкладної допомоги як можна швидше.

Для перевірки та закріплення знань отриманих у цій лекції пройдіть тест