— Відмороження

Відмороження — це пошкодження тканин організму внаслідок дії на них низьких температур. Відмороження можливі навіть за температури + 6-8 °C. До відмороження призводить тривале перебування у мокрому і тісному взутті, у нерухомому стані на холоді і у снігу, під холодним дощем, на сильному вітрі, підвищує вірогідність відмороження вологий від поту одяг, голод, втома, сп’яніння. Найчастіше уражаються пальці рук і ніг, вуха, ніс, щоки, підборіддя.

Залежно від глибини ураження тканин тіла, розрізняють чотири ступеня відмороження:

I ступінь — спостерігаються набряклість, побіління шкіри, синюшність її на вологих ділянках (наприклад при мокрому взутті), в теплому приміщенні вона червоніє, припухає, потерпілий відчуває поколювання та біль;

II ступінь: на шкірі утворюються пухирі з прозорим вмістом, виникає сильний біль;
III ступінь: з’являються пухирі з кров’яним вмістом, на їх місці настає омертвіння  (втрата чутливості). Загоєння протікає досить довго, згодом утворюються рубці.
IV ступінь: розвивається омертвіння глибокорозташованих тканин та кісток.

ПЕРША ДОПОМОГА

Потерпілого доставити в тепле, сухе приміщення, зняти взуття та одяг, тепло укутати, напоїти гарячим чаєм або кавою, молоком та почати негайне відігрівання відморожених частин тіла. Відігрівання можна починати тільки при відсутності загрози повторного замерзання, що може привести до більш складних наслідків.

Зігрівання рекомендується проводити за допомогою теплих ванн протягом 20-30 хвилин. Температура води повинна бути між 37°С до 40°С (температура тіла). При забрудненні кінцівку необхідно ретельно відмити милом від бруду.

В разі неможливості відігрівання за допомогою теплих ванн, можна проводити його за допомогою розтирання чистими руками, змоченими спиртом. Розтирати потерпілого необхідно за відсутності набряків та пухирів дуже обережно іноді доволі довго, до появи чутливості, почервоніння і відчуття тепла у пошкодженій частині тіла, доки шкіра не стане м’якою і теплою. Забороняється відморожені ділянки розтирати снігом, так як це поглиблює охолодження та може призвести до ушкодження шкіри кристалами льоду і інфікуванню відмороженої ділянки.

Після ванн чи розтирання пошкоджену частину тіла необхідно висушити (протерти), закрити стерильною пов’язкою та тепло укутати. Відморожені ділянки тіла не можна змазувати жиром і мазями. При будь-якому ступені відмороження необхідно звернутися до лікаря.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ВІДМОРОЖЕНЬ

1. Одягатися та взуватися необхідно відповідно до температури повітря та погоди, одяг та взуття повинні бути вільними, теплими та сухими, бажано з натуральних матеріалів. Одягатися треба як «капуста» — при цьому між шарами одягу завжди є прошарки повітря, які відмінно утримують тепло. Верхній одяг обов’язково повинний бути непромокаючим.
Взуття не повинне бути тісним, щоб не здавлювати тканини і не порушувати кровопостачання нижніх кінцівок, у взуття потрібно покласти теплі устілки. Треба одягати шерстяні шкарпетки. Не виходьте на мороз без рукавиць, шапки і шарфу.

2. Відкриті частини обличчя та голови (вуха, підборіддя, щоки, ніс) необхідно періодично перевіряти для попередження відмороження. Користуйтеся допомогою друга — слідкуйте за обличчям одне одного, особливо за вухами, носом і щоками, за будь-якими помітними змінами в кольорі, в першу чергу побілінням, а він нехай прослідкує за вами.

3. Перед виходом з приміщення на мороз поїсти, випити гарячі напої (чай, кава). Під час тривалого перебування  на відкритому холодному повітрі, роботи, мандрівок  вживати також гарячі їжу та напої.

4. Уникати на морозі контакту шкіри з металевими предметами, не носити на морозі металеві прикраси.

5. Якщо замерзли руки — спробуйте відігріти їх під пахвами. Не знімайте на морозі взуття з обморожених кінцівок — вони розпухнуть і ви не зможете знову його одягти. Необхідно якомога швидше зайти до теплого приміщення (магазин, кафе, під’їзд). Зайти в тепле приміщення необхідно і при відчутті переохолодження або замерзання кінцівок для зігрівання та огляду потенційно уразливих для обмороження місць. Не дозволяйте обмороженому місцю знову замерзнути — це викличе куди більш значні пошкодження шкіри!

6. Ховатися від вітру — імовірність обмороження на вітрі значно вище.

7. Якщо людина впала у воду, мокрий одяг і взуття необхідно зняти, витерти її рушником  або іншою сухою тканиною,  при можливості одягнути сухий одяг і якомога швидше доставити людину в тепло.

8. Мандруючи у холодну погоду з особливою уважністю готуйте виряд на мандрівку. Кілька пар вовняних шкарпеток, змінні рукавиці та теплий одяг, обережна поведінка та пильність убезпечать вас від неприємностей. Слід також враховувати, що у дітей терморегуляція організму ще не повністю настроєна, а у літніх людей і при деяких хворобах може бути порушена. Ці категорії більш схильні до переохолодження і обморожень, і це слід враховувати при плануванні прогулянок та мандрівок.

Зверніть увагу!

Не перебувати на холоді у нетверезому стані, не вживати алкоголь на морозі, щоби зігрітися — алкоголь, розширюючи поверхневі судини, викликає відчуття потепління тіла. Насправді це дуже оманливий стан, тому що через розширені судини організм швидко втрачає залишки свого тепла і наслідком стає значно серйозніше переохолодження. Додатковим фактором алкогольного сп’яніння є неможливість сконцентрувати увагу на ознаках обмороження.  Також небезпечно палити на морозі — паління зменшує периферійну циркуляцію крові, і таким чином робить кінцівки більш уразливими.

 Небезпечна травма може бути викликана в результаті ураження людини електричним струмом.