— СЛР «тільки руки»

В березні 2008 року Американська асоціація кардіологів (АНА) опублікувала консультативну заяву під назвою СЛР «тільки руки» або СЛР «тільки компресія», в якій вказано, що люди, які не можуть або не хочуть проводити штучне дихання можуть виконувати СЛР «тільки руки».

З 2010 року згідно з вказівними настановами АНА людина не навчена СЛР, яка стала свідком серцевого нападу у дорослої особи (раптове падіння), повинна забезпечити циркуляцію крові у жертви шляхом проведення непрямого масажу серця — компресії (стиснення) грудної клітини жертви. При цьому акцент повинен бути на виконанні сильних та швидких натискань в центрі грудної клітини.  Якщо є зв’язок з спеціалістом невідкладної допомоги — слідувати його вказівкам. Рятувальник повинен продовжувати компресію грудної клітини жертви до надходження кваліфікованої невідкладної допомоги. Якщо  рятувальник буде здатний виконувати рятувальні дихання — стиснення і дихання повинні проводитися у співвідношенні 30 компресій  на 2 вдихи.

Технікою СЛР «тільки руки» може оволодіти будь-яка людина протягом 1 хвилини. Всі пластуни та інші студенти нашого “Курсу ПМД он-лайн” можуть навчити методиці СЛР «тільки руки» значну кількість своїх родичів, друзів, знайомих, співробітників. Тоді буде значно менше ситуацій, коли людина гине на очах багатьох свідків, значну частину з яких зупиняє необхідність проведення штучного дихання. Правильна та інтенсивна компресія може бути гарною альтернативою традиціній СЛР — в критичних ситуаціях треба робити хоч щось, що може врятувати людину, замість не робити нічого.

Тисніть різко та часто чітко вертикально з частотою не менше 100 (не більше 120) стиснень за хвилину. Кожне наступне натискання повинно робитися тільки після повного розправлення грудної клітки від попереднього натискання.   Глибина тиску 2 дюйми (від 5  до 6 см). 


Ситуація в Україні значно відрізняється від ситуації в Америці чи Європі і невідкладна професійна допомога у нас рідко надійде протягом перших 10 хвилин. Але з кожною хвилиною ефективність СЛР «тільки руки» падає, що погіршує шанси жертви на виживання, не кажучи вже про те, що сама собою традиційна СЛР, яка правильно виконується, є більш ефективним засобом. Тому необхідність вивчення традиційної СЛР з проведенням не тільки стиснень, але і штучної вентиляції легень завжди буде залишатися актуальною.

Тому давайте перейдемо до традиційної серцево-легеневої реанімації (СЛР) у дорослих