— СЛР «тільки руки»

В березні 2008 року Американська асоціація кардіологів (АНА) опублікувала консультативну заяву під назвою СЛР «тільки руки» або СЛР «тільки компресія» (Hands Only CPR), в якій вказано, що люди, які не можуть або не хочуть проводити штучне дихання можуть виконувати СЛР «тільки руки».

З 2010 року згідно з керівними настановами АНА роки людина не навчена СЛР, яка стала свідком серцевого нападу у дорослої особи (раптове падіння), повинна забезпечити циркуляцію крові у жертви шляхом проведення непрямого масажу серця — компресії (стиснення) грудної клітини жертви. При цьому акцент повинен бути на виконанні сильних та швидких натискань в центрі грудної клітини.  Якщо є зв’язок з спеціалістом невідкладної допомоги — слідувати його вказівкам. Рятувальник повинен продовжувати компресію грудної клітини жертви до надходження кваліфікованої невідкладної допомоги. Якщо рятувальник буде здатний виконувати рятувальні дихання — стиснення і дихання повинні проводитися у співвідношенні 30 компресій  на 2 вдихи.

Технікою СЛР «тільки руки» може оволодіти будь-яка людина протягом 1 хвилини. Всі пластуни та інші студенти нашого “Курсу ПМД он-лайн” можуть навчити методиці СЛР «тільки руки» значну кількість своїх родичів, друзів, знайомих, співробітників. Тоді буде значно менше ситуацій, коли людина гине на очах багатьох свідків, значну частину з яких зупиняє необхідність проведення штучного дихання. Правильна та інтенсивна компресія може бути гарною альтернативою традиціній СЛР — в критичних ситуаціях треба робити хоч щось, що може врятувати людину, замість не робити нічого.

Тисніть різко та часто чітко вертикально з частотою не менше 100 та не більше 120 стиснень за хвилину. Кожне наступне натискання повинно робитися тільки після повного розправлення грудної клітки від попереднього натискання. Рятувальник не повинен спиратись руками на груди постраждалого під час розправлення грудної клітки   Глибина тиску 2-2,4 дюйми (від 5  до 6 см). 


Ситуація в Україні ще відрізняється від ситуації в Америці чи Європі і невідкладна професійна допомога у нас не завжди надійде протягом перших 10 хвилин. Але з кожною хвилиною ефективність СЛР «тільки руки» падає, що погіршує шанси жертви на виживання, не кажучи вже про те, що сама собою традиційна СЛР, яка правильно виконується, є більш ефективним засобом. Тому необхідність вивчення традиційної СЛР з проведенням не тільки стиснень, але і штучної вентиляції легень завжди буде залишатися актуальною.

Тому давайте перейдемо до традиційної серцево-легеневої реанімації (СЛР) у дорослих