— СЛР дорослих. „C” Циркуляція (Circulation) / Компресія (Compression)

«C» Циркуляція (Circulation) 

Для того, щоб визначити, чи б’ється серце жертви, покладіть два пальці на його сонну артерію, розташовану в заглибленні між трахею (кадиком) і шийним м’язом (рис. 1) і прикладіть невеликий тиск на кілька секунд (альтернативним місцем визначення пульсу може бути стегнова артерія). Одночасно намагайтеся розпізнати ознаки дихання.
На визначення пульсу та/чи дихання у вас є 10 секунд.
Якщо пульс та дихання відсутні або ви не впевнені в їх наявності — вважається, що серце постраждалого не б’ється, і ви повинні терміново викликати швидку допомогу та розпочати стискання (компресію) грудної клітини — непрямий масаж серця. 

«C»  Компресія (Compression) 

Покладіть постраждалого на спину на тверду поверхню. Станьте на коліна з боку шиї і плечей потерпілого. Циркуляція досягається шляхом виконання масажу серця (компресії). При виконанні масажу серця дуже важливим є знаходження місця правильного розташування рук. Щоб знайти його  знайдіть закінчення грудини (в місці сходження на ній нижніх ребер) і покладіть на її край два пальці. В місці вище двох поперечних пальців посередині грудини покладіть основу долоні іншої руки (мал. 2) (для немедиків — при знаходженні точки компресії можливо розташування рук по центру грудної клітини, між сосками). Покладіть іншу руку поверх першої і переплетіть пальці (мал. 3) При компресіях упор здійснюється на основи долонь. Руки в ліктьових суглобах не повинні бути зігнуті. При компресії лінія плечей реаніматора повинна перебувати на одній лінії з грудиною і паралельно з нею. Розташування долоней перпендикулярно грудині. Припиняти компресію можна тільки на час, необхідний для проведення штучної вентиляції легенів, і на визначення пульсу на сонній артерії. Компресія виконується маятникоподібно, плавно, використовуючи вагу верхньої половини свого тіла.

Тисніть різко та часто чітко вертикально (мал. 4) з частотою не менше 100 та не більше 120 стиснень за хвилину. Кожне наступне натискання повинно робитися тільки після повного розправлення грудної клітки від попереднього натискання. Зміщення  долонь щодо грудини неприпустимо.

Глибина тиску 2-2,4 дюйми (від 5 до 6 см) . Пам’ятайте правило СЛР у дорослих 2 руки — 2 дюйми (мал. 5). Якщо ви почули на слух чи відчули під руками невеличкий тріск — можливо ви тиснете занадто сильно.  Не турбуйтесь та не припиняйте зусилля!  Пошкоджений хрящ чи тріснуте ребро є набагато менш серйозними проблемами, ніж втрачене життя.  Просто застосовуйте менший тиск при  продовженні компресії.

Рахуйте вголос до 30 натискань з частотою до 2-х натискань в 1 секунду (100-120 натискань на хвилину).

Перевірте циркуляцію на сонній артерії.  Якщо постраждалий не реагує та на сонній артерії немає імпульсів — серце не б’ється — ви повинні продовжувати реанімаційні заходи. Для цього після першого циклу компресії грудної клітини переходимо до  “A” Дихальні шляхи (Airway)

 

1. Сонна артерія2. Визначте грудину3. Правильне розташування рук4.  Тисніть різко та часто, чітко вертикально,  використовуючи вагу верхньої половини свого тіла.   5. правило 2 руки — 2 дюйми (5-6 см)