— СЛР дорослих. «A» Дихальні шляхи (Airway)

Якщо потерпілий знаходиться без свідомості і не реагує, ви повинні переконатися, що його дихальні шляхи вільні від будь-яких перешкод. Дихання може бути слабким і дрібним — придивляйся, прислухайся, відчувай будь-які ознаки дихання. Придивляйтесь чи рухається грудна клітка, спробуйте вловити звук дихання або відчути подих щокою або вухом. Окремі стогнучі зітхання (агональне дихання) не можна вважати нормальним диханням.

Якщо ви виявили, що потерпілий не дихає, то щось може блокувати проходження повітря. Язик є найбільш поширеною причиною обструкції дихальних шляхів у несвідомому стані. Коли жертва лежить на спині, покладіть руку на чоло, а вказівний і середній палець іншої руки під кінчик підборіддя (мал. 1).  М’яко піднімайте підборіддя та нахиліть голову жертви назад. У цьому положенні вага язика змусить його відійти від задньої частини горла та відкрити дихальні шляхи (мал. 2).

Виявлення ознак дихання проводиться після відновлення серцевої діяльності — появи пульсу на сонній артерії. 

Якщо у людини відсутній пульс і ви проводите їй непрямий масаж серця (компресію грудної клітки) дихання в неї точно не буде. В такому разі виявлення ознак дихання (придивляйся, прислухайся, відчувай)  не проводиться. Після відкриття дихальних шляхів — нахилу голови назад, якщо ви володієте навичками серцево-легеневої реанімації, починайте проводити штучне дихання   «з рота в рот».

 

1. Нахиліть голову 2. Відкриття дихальних шляхів