ОСНОВИ СЕРЦЕВО-ЛЕГЕНЕВОЇ РЕАНІМАЦІЇ (СЛР)


Повітря, яким ми дихаємо, 
надходить в наші легені, де кров насичується киснем. Потім серце збагачену киснем кров качає до тканин і органів. Коли у людини стається серцевий напад — будь то із-за серцевої недостатності у дорослих і літніх людей або ушкоджень, таких як утоплення, ураження електричним струмом або тяжка травма у дитини — серце виходить з нормального ритму. Виникає аритмія, що називається фібриляцією шлуночків, яка в кінцевому підсумку призводить до повної зупинки серця.

Цей стан унеможливлює циркуляцію кисню по організму і швидко призводить до ушкодження клітин і тканин. По суті Серцево-легенева Реанімація (СЛР) виступає в якості штучного серцебиття і штучного дихання.

СЛР може не врятувати жертву навіть якщо реанімаційні заходи здійснюється правильно, але якщо розпочати СЛР протягом 4 хвилин після серцевого нападу та провести дефібриляцію протягом перших 10 хвилин шанси на виживання значно підвищуються.

 

Система кровообігу

Система кровообігу

Винайдена в 1960 році, СЛР є простою, але ефективною процедурою, яка дозволяє практично кожному підтримати життя постраждалого в перші критичні хвилини після зупинки серця. СЛР забезпечує киснем мозок і серце досить довго, щоб зберегти життєво важливі органи живими, поки надійде професійна допомога.

Щоб зробити процес навчання СЛР простішим, Американською Асоціацією серцевих захворювань AHA (American Heart Association) у 2005 році була запропонована мнемонічна «пам’ятка», що робить пригадування послідовності надання допомоги «таким простим, як двічі два» (англ. «as simple as A-B-C»)   — A-B-C, за першими літерами англійського алфавіту:

  • Airway (Дихальні шляхи)

  • Breathing (Дихання)

  • Circulation (Циркуляція крові)

Послідовність дій A-B-C рекомедувалася до 2010 року. Але накопичений досвід довів, що найнеобхіднішим і найважливішим заходом є відновлення циркуляції крові, яка містить хоч і мінімальну, але достатню кількість кисню для підтримання життєвоважливих органів — мозку та серця людини.   Згідно рекомендації АНА по СЛР від 2010 р. змінена послідовність проведення серцево легеневої реанімації з A-B-C на C-A-B!

Керівні настанови АНА по СЛР від 2015 року підтвердили зміну послідовності A-B-C на C-A-B і рекомендують її застосування до 2020 року. Дослідження підтвердили ефективність акценту на ранньому проведенні компресій грудної клітки без затримки на дослідження дихання та без затримки на попередню вентиляцію легень.

Огляд  рекомендацій Американскої Ассоціації серцевих захворювань

Міжнародний погоджувальний звіт по СЛР та невідкладній допомозі при серцево-судинних захворюваннях з рекомендаціями щодо лікування від 2010 р. являє собою підсумки вивчення десятків тисяч рецензованих досліджень в області реанімації. У процедурі оцінки даних взяли участь 356 фахівців реаніматологів з 29 країн, які протягом 36 місяців аналізували і обговорювали опубліковані матеріали у тому числі і на Міжнародній погоджувальної конференції з СЛР, яка відбулася в Далласі на початку 2010 р. Результатом стало 411 оглядів наукових даних по 277 темам, пов’язаним з реанімацією і невідкладною допомогою при серцево-судинних захворюваннях.

Давайте почнемо з найважливішого Першого кроку СЛР