— Дії при ураженні електрострумом

Ураження електричним струмом можливо в разі торкання електричних дротів або установок, які знаходяться під високою напругою або від удару блискавки. Смертельне ураження струмом можливо і при контакті з електричними дротами, що знаходяться під напругою 120-220 В, якщо порушуються правила техніки безпеки. Ураження електричним струмом виникає не тільки від дотику до джерела електрики, але і при наближенні до установок з високою напругою на відстань, достатню для утворення іскри або вольтової дуги.

Торкання струмоведучих частин, що знаходяться під напругою викликає в більшості випадків судорожне скорочення м’язів, тому потерпілий не може сам випустити дріт, якщо він тримає його в руках.

Вплив струму на організм людини викликає в ньому загальні та місцеві зміни: непритомний стан, у важких випадках — глибока втрата свідомості, судоми, розлад дихання, аж до повної його зупинки, ослаблення або припинення серцевої діяльності.

Місцеві зміни при електроопіках виражаються в появі своєрідних «знаків струму» — білуватих або бурих плям або мозолевідних утворень на шкірі з западанием в центрі. «Знаки струму» безболісні.

У постраждалих від блискавки нерідко виявляються важкі травми — відрив кінцівок, роздроблення кісток, паралічі кінцівок і т.п. Характерно поява на шкірі звивистого гіллястого малюнка червонуватого кольору.

Найбільш небезпечними шляхами проходження електричного струму є верхні петлі струму — «рука-рука», «рука-голова», а також повна петля — «дві руки-дві ноги».

Небезпечними є дроти, що лежать на землі, особливо вологій. При цьому на землі утворюються електричні поля з різною напругою, тому людину може вразити електрострумом, коли вона торкається землі в різних місцях. Це може статися при ходьбі або при торканні землі руками та іншими частинами тіла. Якщо електричний дріт знаходяться на землі в радіусі 6-8 метрів від нього необхідно пересуватись дрібними кроками весь час торкаючись ступні іншою ступнею.  Також можна рухатись невеликими стрибками, тримаючи разом ноги, але бути уважним, щоби не впасти.

Хоча ймовірність ураження електричним струмом порівняно невелика, за частотою смертних випадків ці травми займають одне з перших місць.

Перша допомога при ураженні електричним струмом зводиться до наступного:

1) припинити дію електричного струму на потерпілого: негайно відключити струм або перерубати дроти, причому це слід робити інструментом з сухою дерев’яною або добре заізольованої ручкою.

При цьому необхідно врахувати, що одночасно може вимкнутися освітлення або потерпілий може впасти, якщо він знаходиться на висоті, тому треба вжити відповідних запобіжних заходів.

Якщо немає можливості вимкнути струм або перерубати дріт, необхідно відтягнути від нього потерпілого. При цьому не можна доторкатися до нього голими руками, тому що струм може вразити і того, хто надає допомогу. Тягнути треба за одяг (за умови, що він сухий і не прилипає до тіла), уникаючи при цьому дотику до оточуючих металевих предметів і тіла потерпілого. Потрібно надіти гумові рукавички або обмотати руки сухими ганчірками (краще вовняними, сукняними) або надіти на ноги гумові чоботи. Можна відкинути дріт від потерпілого предметом, який не проводить електрику (суха палиця і т.д.);
2) покласти потерпілого на спину, звільнити від стиснюючого одягу (розстебнути комір, пояс) та надати потрібну допомогу.

Наступна тема: ДТП