— Провалення під лід

Якщо ви провалилися під лід, потрібно широко розкинути руки по краям льодового пролому  щоб спертися передпліччями й плечима на кригу, та утриматися від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся.

Намагайтесь не обламувати крайку, без різких рухів потрібно вибиратися на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головна тактика тут — пристосовувати своє тіло для найбільш широкої площі опори.

Вибравшись із льодового пролому, потрібно відкотитися, а потім повзти в той бік, звідки йшов (і де міцність льоду, таким чином, перевірена). Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега. Ну а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.

Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно крикніть, що йдете на допомогу. Наближатися до ополонки можна лише повзучи, широко розкинувши руки. Буде краще, якщо ви можете підкласти під себе лижі, дошку, фанеру — збільшити площу опори — і повзти на них. До самого краю підповзати не можна, інакше у воді опиняться вже двоє.

Треба завжди пам’ятати один із законів школи виживання: у кожного предмета, крім якостей, для яких він створений, є безліч інших — у тому числі і властивості інструмента порятунку та захисту.

Ремені або шарфи, будь-яка дошка або жердина, санки, лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов’язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метра. Підповзати до самої ополонки неприпустимо. Краще, якщо ви не один. Тоді двоє-троє людей, узявши один одного за ноги, лягають на лід ланцюжком і рухаються до пролому. Діяти весь цей час треба рішуче і скоро: постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.

Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, треба витягти його на лід і поповзом вибратися з небезпечної зони. Потім його треба укрити від вітру, якнайшвидше доставити в тепле місце, розтерти, переодягти в сухий одяг і напоїти чаєм.

Наступна тема: Дії при ураженні електрострумом