— Паніка

Паніка це прояв розгубленості, переляку, страху, жаху перед реальною або уявною загрозою, який охоплює одну людину (індивідуальна паніка), від 2-3 людей до кількох сотень (групова паніка), тисячі, десятки тисяч людей (масова). Цей стан наростає в процесі взаємного підсилювального впливу панікуючих людей і супроводжується різким ослабленням вольового самоконтролю, коли інстинкт  самозбереження, пригнічує почуття здорового глузду і можливість адекватної оцінки ситуації та своїх дій. Паніка характеризується як індивідуалістична і егоцентрична поведінка — метою якої є спроба особистого порятунку, що не вкладається в визнані норми і звичаї.

Найчастіше виникають екстремальні ситуації, що характеризуються раптовістю і короткочасністю психогенного впливу. Відповідні реакції панічного страху, в першу чергу, виражаються в неадекватних рухових розладах, які проявляються  збільшеною активністю або її зменшенням (ступором). В активному варіанті спостерігаються безцільні, безладні дії, безліч недоцільних, рухів, що ускладнюють прийняття своєчасного правильного рішення і переміщення в безпечне місце. Гіподинамічний варіант характерний тим, що людина як би застигає на місці і нерідко приймає «ембріональну позу»: сідає навпочіпки, обхопивши голову руками. При реакціях страху свідомість звужена, хоча в більшості випадків зберігається доступність зовнішнім впливам, вибірковість поведінки, можливість самостійно знаходити вихід зі скрутного становища.

Панічна втеча — це інстинктивна природна реакція живих істот на небезпеку. Вона  завжди направлена в сторону від небезпеки, при цьому не робиться спроб якось вплинути на її наступ. Напрям втечі при паніці не випадковий — вибирається знайома дорога або та, якою рухається більшість. Панічна втеча припиниться, як тільки людина починає думати, що знаходиться поза небезпечною зоною.

До паніки часто призводять, живлять її та підсилюють так звані індуктори паніки або простою мовою панікери — люди, які володіють виразними рухами, гіпнотизують силою криків, помилковою впевненістю у доцільності своїх дій. Стаючи негативними лідерами натовпу в надзвичайних обставинах, вони можуть створити загальний безлад, що швидко паралізує цілі колективи та позбавляє людей можливості надавати взаємодопомогу, дотримуватися доцільних норм поведінки.

Люди при виникненні раптових екстремальних ситуацій в перші миті виявляються приголомшеними і малоактивними. В цей час мозок людини намагається аналізувати ситуацію. Чим досвідченіша і психічно стійкіша людина, тим менше часу в неї йде на опанування себе і прийняття рішення.

«Не панікувати!» — перший принцип надання ПМД. Навіть звичайна розгубленість в умовах, що раптово змінилися, може призвести до стану легкої паніки, при якій людина буде не здатна розумно реагувати та робити адекватні кроки, спрямовані на надання допомоги потерпілим.

Завчасне навчання людей діям в екстремальних ситуаціях, спеціальна підготовка активних лідерів, здатних в критичний момент очолити розгублених людей направити їх поведінку на порятунок є завданням нашого курсу ПМД он лайн. 

Що робити при паніці.

— Головним вашим завданням є знайти раціональний вихід із ситуації, що призвела до виникнення паніки. Якщо є загроза життю ви повинні вжити заходів спрямованих на власне виживання, виживання близьких вам людей, докласти  максимальних зусиль щоби врятувати максимально можливу кількість людей. Якщо є можливість і ви здатні боротись з причиною паніки, спробуйте разом з іншими або самостійно локалізувати її. Якщо можливість боротися з причиною паніки відсутня або пов’язана з високим ризиком для життя відходьте у безпечне місце і допоможіть це зробити іншим.

— При паніці одним  з проявів є часте те поверхневе дихання у людини. Для того, щоби оволодіти собою зробіть спочатку кілька повільних вдихів-видихів тривалістю приблизно 3 секунди кожний. Це допоможе позбутися наростання панічного стану і взяти самого себе під власний контроль. Зберігайте витримку і холоднокровність. Намагайтеся не дати паніці розростися;

— Намагайтесь уникнути великих скупчень людей — натовпу. Як правило, натовп набагато небезпечніше подій, які його утворили. Натовп не шукає альтернативних рішень проблем і не враховує своїх наслідків. В натовпі панують емоції і практично відсутній інтелект. У людей знижується здатність до індивідуального мислення і різко підвищується залежність від зовнішнього впливу.

— Опинившись в натовпі, дозвольте йому нести вас, але докладайте зусиль щоби вибратися з нього — глибоко вдихніть і розведіть зігнуті в ліктях руки трохи в сторони, щоб грудна клітка не була здавлена, пальці стисніть в кулак або в замок на грудях, пробуйте стримувати натиск спиною, поштовхи ззаду приймайте на лікті, а тиск спереду стримуйте напругою рук. Намагаючись покинути натовп, ні в якому разі не йдіть проти нього, не переміщуйтеся   до його країв і центру, а також уникайте нерухомих перешкод по дорозі, в іншому випадку вас можуть просто задавити. З цієї ж причини намагайтеся опинитися подалі від високих і великих людей, людей з громіздкими предметами і великими сумками. Перетинайте натовп по діагоналі, при цьому дотримуючись руху шашкової фігури.

— Рухаючись в натовпі, пропускайте вперед дітей і старих, заспокоюйте збожеволілих від страху людей (не виключається грубий окрик і навіть застосування сили). Панікерів — індукторів паніки за можливості треба нейтралізовувати фізично, в залежності від обставин, що складаються.

— Допомагайте піднятися збитим з ніг, будь-якими способами  самі намагайтеся утриматися на ногах;

— Не тримайте руки в кишенях, рухаючись, піднімайте ноги якомога вище, ставте ногу на повну стопу, не дріботіть, щоби не перечепитись та не впасти, не піднімайтеся навшпиньки.

— Якщо тиснява прийняла загрозливий характер, негайно, не роздумуючи, звільніться від будь якої ноші, перш за все від сумки на довгому ремені, шарфа, парасольки, застебніть одяг на всі ґудзики. Не хапайтеся ні за що руками, так як їх легко можуть зламати;

— Якщо щось упустили, ні в якому разі не нахиляйтеся, щоб підняти;

— Головне ваше завдання в натовпі — не впасти! Якщо все ж таки вас збили, постарайтеся якнайшвидше піднятися на ноги. При цьому не спирайтеся на руки (їх віддавлять або зламають). Намагайтеся хоч на мить стати на підошви, на носки. Здобувши опору, «виринайте», різко відштовхнувшись від землі ногами. Або спробуйте стати на коліно і, різко відштовхніться ногами та руками від землі, ривками випрямляючи тіло. Якщо встати не вдається, скрутіться клубком, захистіть голову передпліччями, а долонями прикрийте потилицю;

— Потрапивши в переповнене людьми приміщення, заздалегідь визначте, які місця при виникненні екстремальної ситуації найбільш небезпечні (проходи між секторами на стадіоні, скляні двері та перегородки в концертних залах і т.п.), зверніть увагу на запасні та аварійні виходи, подумки проробіть шлях до них. Найлегше сховатися від натовпу в кутах залу або поблизу стін, але складніше звідти добиратися до виходу. Як тільки відчули хвилювання і перші ознаки небезпеки чи конфлікту, що зароджується, озирніться і виберіть найбільш короткий маршрут до безпечного місця;

— Знаходячись на вулиці не слід тулитися до будівель, дзеркальна вітрина супермаркету запросто може розлетітися на тисячі осколків, до крові поранивши оточуючих.

— Зберігайте витримку і спокій. Вибираючись з агресивно налаштованого натовпу, намагайтеся ні з ким не зустрічатися поглядом, але і не рухайтеся, опустивши очі в землю (рух з опущеними очима — це рух жертви). Погляд повинен бути спрямований трохи нижче обличчя з включенням так званого переферійного зору. Цей погляд дозволить вам відслідковувати всю ситуацію в цілому, не фіксуючись на окремих деталях. Ні в якому разі не вступайте в словесні суперечки, не реагуйте на репліки на свою адресу.

— Зупинити натовп здатні лише категоричні команди, переконання у відсутності небезпеки. Лідеру, який прагне зупинити охоплений панікою натовп, обов’язково потрібно знайти собі помічників, які будуть розсікати натовп людей, в деяких випадках буквально — міцно взявшись за руки і скандуючи зупиняючі гасла, наприклад: «НЕ ШТОВХАЙ!».

— Тиснява особливо небезпечна для дітей через їх малий зріст. Двоє дорослих можуть, повернувшись обличчям один до одного, створити зі своїх тіл і рук подобу захисної капсули для дитини. Якщо є сили, дитину краще посадити на плечі і  так просуватися далі. В найбільш небезпечній ситуації допоможіть дитині лягти зверху на людський потік і накажіть, перекочуючись або повзучи по-пластунськи, пробиратися до безпечного місця. Нерідко даний прийом — єдина надія не тільки для дітей, але і для дорослих у вкрай драматичних ситуаціях, коли людям загрожує неминуча загибель у замкненому просторі.

— У багатоповерховому будинку не користуйтеся ліфтами, а спускайтеся по сходах. Не піддавайтеся бажанню вистрибнути у вікно з великої висоти. При неможливості вийти назовні відступіть у вільні коридори і отвори і чекайте на надходження допомоги.

 

Наступна тема: Пожежа