— ДТП

Основними причинами смерті постраждалих в ДТП є наступні фактори:

травми, не сумісні з життям, — 20%;

затримка швидкої допомоги — 10%;

бездіяльність або неправильні дії очевидців ДТП — 70%.

Часом завдяки мінімальній, але вчасно наданій допомозі вдається врятувати життя людині або запобігти важких наслідків травми.

Згадайте основні принципи ПМД і дійте відповідно.

Необхідно в терміновому порядку викликати швидку допомогу!

Подбайте про власну та інших рятувальників безпеку, якій може загрожувати дорожній рух, уламки техніки, вантажі, вогонь, розлите паливо і т.д.  Перш, ніж приступити до надання допомоги, необхідно позначити місце події, включивши аварійну світлову сигналізацію і виставивши знак аварійної зупинки на відстані не менше 15 -30 метрів від транспортного засобу.  Це необхідно зробити і для того, щоб убезпечити постраждалих, а також осіб, які надають їм допомогу.

Ваші дії повинні бути продуманими. Переконайтеся в особистій безпеці. Невірні дії можуть коштувати життя не тільки потерпілому, але й особам, які надають допомогу. Завжди будьте уважні на місці події. Наприклад, якщо автомобіль врізався в стовп, можливий обрив проводів лінії електропередачі. Якщо цього не помітить людина, яка намагається надати допомогу особам, які перебувають у пошкодженій машині, то ще одним потерпілим стане більше і, можливо, вже не буде кому викликати «швидку». Завжди спочатку оцініть обстановку. Як кажуть рятувальники-професіонали, краще, якщо в результаті події буде один загиблий, ніж два.

На місці ДТП для виключення розвитку небезпечних наслідків слід негайно заглушити двигун автомобіля. Якщо розлитий бензин, потрібно обов’язково відключити акумулятор пошкодженої машини.

Рис. 1. Техніка вилучення постраждалого з автомобіля одним рятувальником.

Одним з найважливіших моментів при наданні допомоги при ДТП є витягання постраждалих із автомобіля. Оскільки ДТП як правило супроводжуються різними травмами, ударами і переломами, в тому числі дуже небезпечними переломами хребта (найчастіше шийного відділу), частіше за все через множинні ушкодження людина знаходиться в стані больового шоку. Тому ні в якому разі не можна створювати різких рухів при витяганні потерпілого, яке необхідно проводити з крайньою обережністю (рис. 1) Насамперед усуньте всі стримуючі фактори, що перешкоджають нормальному вилученню постраждалого. Потім обережно винесіть його з автомобіля. Не тягніть потерпілого за кінцівки і не витягайте їх. Заборонено також згинати кінцівки і тулуб. Постраждалого, що втратив свідомість, краще витягти удвох, не змінюючи положення тулуба хворого. Особливої обережності вимагають постраждалі з підозрами на перелом хребта. Намагайтеся не рухати їх зайвий раз. Постраждалого з такою травмою краще укласти на тверду поверхню на живіт, щоб передбачуване місце перелому залишалося у відносному спокої.
Після того, як ви винесли постраждалого з автомобіля, надайте йому першу допомогу. Звільніть йому органи дихання від одягу і забезпечте необхідний приплив кисню. Так само має сенс послабити ремінь на поясі. Намагайтеся робити все максимально обережно, оскільки травми, удари і переломи при ДТП як правило дуже болючі і доставляють постраждалому істотні больові відчуття.

Іноді можливо до приїзду рятувальників або лікарів надавати допомогу потерпілому прямо в пошкодженій машині. Евакуювати його з машини слід тільки в тому випадку, коли можливі наслідки таких дій будуть менш небезпечні, ніж залишення потерпілого в пошкодженому автомобілі, наприклад, якщо є загроза пожежі або вибуху.

При автомобільній травмі часто бувають невидимі оком ушкодження, розриви внутрішніх органів, що супроводжуються внутрішньою кровотечею. Ці ушкодження смертельно небезпечні і якнайшвидша доставка таких потерпілих у лікувальний стаціонар особливо необхідна. Для внутрішньої кровотечі характерні наступні симптоми. Потерпілий блідий, покритий холодним потом. Якщо він у свідомості, то скаржиться на запаморочення, шум у голові, миготіння «мушок перед очима», просить пити (пити не давати!). Пульс частий, ледве намацується, подих прискорений. Тобто з’являються та наростають симптоми геморагічного шоку.

Людина, що отримала поранення в результаті ДТП, частіше за все знаходиться і в стані травматичного шоку. При наданні першої допомоги потерпілого слід звільнити від травмуючого фактора, знерухомити, надавши повний спокій, зігріти, контролювати пульс і дихання. По можливості дати знеболюючі засоби (анальгін, аспірин, панадол).

Кожна ситуація при ДТП неповторна, тому діяти необхідно в залежності від обставин, стану та ушкоджень у потерпілих, наявних засобів та вмінь рятувальників.

Надавайте допомогу в такій послідовності:

— знерухомте шийний відділ хребта при підозрі на його ушкодження;

— при відсутності пульсу та дихання — проведіть СЛР;

— зупиніть зовнішню кровотечу;

— дайте чи введіть знеболювальне;

— накладіть асептичні пов’язки на великі відкриті рани та опіки;

— знерухомте переламані кінцівки;

— виявіть інші стани та ушкодження та надайте відповідну допомогу.

Якщо ви далеко від міста і викликати швидку допомогу не можливо, або в тому випадку, якщо «швидка» не може прибути вчасно, доправте  самостійно потерпілого в лікарню або інший медичний заклад.

Наступна тема: Отруєння газами