— Вибухи на вулиці

Ще нещодавно вибухи на вулиці у нас були доволі «екзотичною» загрозою. З початком російсько-української війни ця загроза стала майже буденним явищем не тільки на полі бою і в житлових кварталах прифронтових поселень, але і по всій території країни. До того ж світові тенденції свідчать про поширення цього явища і в мирний час. Вибухи можуть бути наслідком кримінальних розбірок, терористичної діяльності екстремістських угруповань, також не рідко цей засіб використовують спецслужби авторитарних режимів для відволікання громадської думки та обґрунтування репресій проти населення.

Про те, що є небезпека вибуху, можна судити за наступними ознаками:

— невідомий згорток або деталь в машині або зовні — вибуховий пристрій може бути замасковано в пивній банці, пачці сигарет, іграшці, пляшці, може перебувати в обрізаній трубі, корпусі електробритви, молочному пакеті, в будь-якому пакунку або ящику;
— залишки різноманітних матеріалів, нетипових для даного місця;
— натягнутий дріт, шнур;
— дроти або ізоляційна стрічка, що звисають з-під машини;
— свіжі подряпини і жирні плями на склі;
— несподіваний незнайомий запах — наприклад, супової приправи (так пахнуть деякі вибухівки);
— у квартирі — сліди ремонтних робіт, ділянки з порушеним забарвленням, поверхня яких відрізняється від загального фону;
— чужа сумка, порфель, коробка, який-небудь предмет, який опинився поблизу від вашого автомобіля.
Особливого ставлення вимагає безхазяйна валіза або коробка в метро, магазині, кінотеатрі або на мітингу. Помітивши річ без господаря, зверніться до працівника міліції або іншої посадової особи, зв’яжіться з машиністом метро, не торкайтеся до знахідки і не підпускайте до неї інших людей, уникаючи паніки. Зрозуміло, в деяких ситуаціях (наприклад, у вагоні метро) залишається сподіватися тільки на везіння і сувору, але, на жаль, реальну формулу: «Захист від осколків — ваш сусід», що змушує триматися всередині групи. До речі, якщо вибух уже стався, настає наступна небезпека — пожежа або паніка.

Іноді терористи використовують і поштовий канал. Для листів із пластикової міною характерна незвичайна товщина (більше 3 мм), пружність, схожа з гумою, вага не менше 50 грамів і ретельна упаковка. На конверті можуть бути різні плями, проколи, можливий специфічний запах. Повинно насторожити наполегливе бажання вручити лист неодмінно в руки адресата і написи типу: «Розкрити тільки особисто», «Особисто в руки. Секретно «і т.д. Підозрілий лист не можна відкривати або згинати, піддавати дії тепла або води.

Ще один різновид вибуху в місті — небезпечне поводження самих громадян, наприклад, коли витік газу вони вирішують перевірити запаленим сірником, або коли допитливі і винахідливі діти створюють різні вибухові пристрої, що можуть бути небезпечними не тільки для «дослідників», а і для багатьох оточуючих.

В результаті вибухів найбільш характерними ураженнями є забої різного ступеню, поранення осколками та іншими сторонніми предметами різних частин тіла, кровотечі, переломи та опіки. Допомога при цих та інших можливих станах описана у відповідних розділах нашого курсу.

Черговість надання допомоги при масових ураженнях повинна бути наступною: спочатку допомогу надають пораненим з критичною кровотечею з великих артерій, потім тим хто задихається, потім пораненим з проникаючими пораненнями грудної та черевної порожнин, далі – пораненим із іншою значною кровотечею з ран, потім постраждалим, які перебувають в несвідомому або шоковому стані, потім постраждалим із значними переломами і в останню чергу – особам з дрібними пораненнями і переломами. 

Наступна тема: Загублення в лісі